Historia
W odległości 18 km na południowy wschód od Zielonej Góry, a 4 km na północ od Nowej Soli, przy trasie nr 3 (E 65), leży miejscowość Otyń. Pierwsza źródłowa wzmianka o nim pochodzi z 1313 r. Prawa miejskie otrzymał prawdopodobnie w 1329 r. Początkowo Otyń należał do księstwa głogowskiego. W połowie XV wieku stał się własnością rycerską. W 1516 r. król czeski Władysław sprzedał posiadłość otyńską braciom Hansowi i Nickelowi von Rechenberg. Za ich rządów wprowadzono w mieście reformację. W 1610 r. miasto przeszło na własność katoliczki Heleny von Sprintzenstein (siostry Johanna Georga – ostatniego z rodziny Rechenberg). W latach wojny trzydziestoletniej (1618-48) Otyń wiele ucierpiał od przemarszu wojsk szwedzkich, austriackich i brandenburskich.
Po wojnie Eleonora von Sprintzenstein zapisała majątek otyński Jezuitom. W 1649 r. w imieniu Zakonu władzę nad miastem sprawował Juliusz Coturius. Parę lat po kasacie Jezuitów (1773 r.) w zabudowaniach klasztornych utworzono Królewski Instytut Szkolny. W połowie XIX wieku Otyń nawiedzało kolejno pięć pożarów. Nowe budynki wznoszono już jako murowane. W 1873 r. do Otynia przybyły Siostry Elżbietanki. W 1895 r. zbudowano dom zakonny Zgromadzenia. Siostry ofiarnie pracują w Otyniu do dnia dzisiejszego. Podczas „wyzwalania” miasta 14 lutego 1945 r. Rosjanie splądrowali zabudowania poklasztorne. W kilka miesięcy później powstała polska administracja i zaczął się stopniowy napływ osadników. Otyń jednak utracił prawa miejskie, co nie ułatwiało mu rozwoju gospodarczego. Umieszczona w ołtarzu głównym Kościoła parafialnego Figura Matki Bożej, stojąca na półksiężycu i trzymająca Dzieciątko na lewej ręce, jest późnogotycka i pochodzi z XV wieku. Pełnoplastyczna rzeźba jest wykonana z drewna i polichromowana. Podanie ludowe głosi, że to sama Matka Boża wręczyła swój Wizerunek ubogiej pasterce w Klenicy (odległej 24 km w stronę Sulechowa). Ta zaś umieściła Figurę na dębie i często przychodziła modlić się do Niej. Otrzymywała też liczne łaski. Do Figury zaczęli przychodzić także mieszkańcy wsi. Wkrótce zbudowano dla Statuy mały kościółek.
W czasie „potopu szwedzkiego” Ojcowie Jezuici, w celu zabezpieczenia Figury przed profanacją, przenieśli Ją z Klenicy do Otynia – najpierw do kaplicy zamkowej, a 8 września 1656 r. do kościoła. Od 1665 r. odbywały się 2 lipca pielgrzymki z Figurą Matki Bożej z Otynia do Klenicy, na uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Tak było do 1918 r. Pielgrzymkę reaktywowano dopiero w 2003 r., po przyjściu do parafii w Otyniu ks. Grzegorza Sopniewskiego. W drodze do Klenicy Figura nawiedziła kolejne miejscowości: Bobrowniki, Niedoradz, Czarną, Dąbrowę, Zabór, Milsko, Przewóz i Bojadła. Następnego dnia rolnicy udający się z diecezjalną pielgrzymką z Klenicy na Jasną Górę nieśli Figurę do Bojadeł, a stamtąd przez prom wracała do Otynia.
Pod koniec II wojny światowej, podczas przesiedlania Niemców, ks. Otto Stephan – z obawy przed grabieżą – nakazał zamurować Figurę Madonny w podziemiach zamku. W sierpniu 1946 r. ks. proboszcz Antoni Lisak odnalazł Figurę wraz z dokumentem potwierdzającym Jej autentyczność. Po pożarze Klasztoru (1952 r.) przeniósł Ją do kościoła parafialnego umieszczając w ołtarzu bocznym.
25 maja 2004 r. obecny proboszcz i kustosz ks. G. Sopniewski przeniósł Figurę do ołtarza głównego, nad tabernakulum. W dniu 8 grudnia 2005 r. – w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP – bp Adam Dyczkowski, ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, podniósł kościół w Otyniu do rangi Sanktuarium. Natomiast 25 czerwca 2006 r. odbyły się tu obchody jubileuszu 350-lecia obecności Figury, połączone z uroczystą rekoronacją Dzieciątka Jezus i Matki Bożej.
W każdą środę w Sanktuarium odprawiana jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W pierwsze soboty miesiąca – od maja do września – celebrowane jest Nabożeństwo Maryjne (godz. 21.00 – 24.00), natomiast w miesiącach od października do kwietnia – Nieszpory Maryjne z kazaniem ( o godz. 18.00). Jest możliwość przenocowania małych grup pielgrzymkowych w Domu Sióstr Elżbietanek (po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym). Co roku w dniu 1 lipca z Otynia wyrusza piesza pielgrzymka do Klenicy. Ksiądz Kustosz, wraz z Współpracownikami serdecznie zapraszają.
Wnętrze Sanktuarium
Pełna galeria zdjęć z Sanktuarium
Grupy duszpasterskie
Otyń- każdy poniedziałek po wieczornej Mszy św.
Żywy Różaniec – I niedziela miesiąca (po sumie)
Róża Najświętszej Rodziny-Różaniec Rodzinny – I niedziela miesiąca (wieczorna Msza św.)
Chór parafialny – termin ruchomy (informacja u organisty)
Parafialny Zespół Caritas – ostatnia sobota miesiąca (godz. 11.00)
Koło Radia Maryja – I sobota miesiąca (godz. 11.00)
Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego – I sobota miesiąca (godz.11.00)
Ministranci i Lektorzy – I czwartek miesiąca Msza św. i spotkanie (godz.18.00), w soboty zbiórka o godz. 10.00
Świetlica wychowawczo-opiekuńcza dla dzieci – poniedziałek- czwartek (godz.15 – 17.00)
Katechezy przed Chrztem – I i ostatni piątek miesiąca po Mszy św.
Katechezy przed bierzmowaniem – informacje w ogłoszeniach duszpasterskich.
KONTAKT:
ul. Moniuszki 4
Otyń
Lubuskie
67-106
Polska
kancelaria@parafia-otyn.pl
0-68 355 02 18; 0-68 355 07 44
http://www.parafia-otyn.pl
Kancelaria czynna w poniedziałek (16-17) oraz w sobotę (9-10).
Wezwanie do chorego i zgłoszenie pogrzebu o każdej porze.
Numer konta: 73 1020 5402 0000 0402 0022 6985
ŹRÓDŁO : Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ODWIEDZANIA SANKTUARIUM W OTYNIU