
Autor: s. Filipa, Uczennica Krzyża
Am 7,12-15 * Ps 85 * Ef 1,3-14 * Mk 6, 7-13
W czym tkwi siła przekazu wiary? Dzisiejsze czytania są niejako opisem misji ewangelizacyjnej. Wydaje się, że Boża logika jest odmienna od naszej.
Prorok Amos nie pochodzi z elity prorockiej, nie ma żadnego wykształcenia w tym kierunku, natomiast został wybrany i wybór z pokorą przyjął. Mówi to, co mu poleci Pan, bez kalkulacji i własnych pomysłów. Jest niejako przejrzysty w tej misji. W taki sam sposób wybiera Jezus do głoszenia: po dwóch, żeby nie było „gwiazdorstwa”, a za to wspólnota w której jest obecny Pan; bez pieniędzy i nadmiaru szat, żeby nie przyciągali uwagi, tym co posiadają, ale tym jacy są. Zdaje się, że im bardziej ubodzy, tym bardziej zdolni do dawania siebie i świadectwa. Potrzeba tego ubóstwa apostołów, żeby w całym blasku mogła się ukazać tajemnica Bożego działania.
Lektura listu do Efezjan, która na pewno wymaga przedłużonego czytania i medytowania zawiera w sobie w zwięzłej i pełnej esencji formie przesłanie ewangeliczne. To właśnie przesłanie ma być treścią nauczania i świadczenia apostołów. Każdy z nas na mocy chrztu jest posłany, żeby dawać świadectwo. Pozostaje tylko pytanie, jak to robić dzisiaj? Myślę, że w ramach podpowiedzi warto zobaczyć wywiad Kuby Wojewódzkiego z Robertem Friedrichem, dla mnie to ikona spotkania chrześcijanina z człowiekiem ukształtowanym przez obecne czasy. Oprócz osobistej modlitwy i lektury Słowa Bożego, tenże wywiad polecam!





