NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Ujrzeć Jezusa Króla

 

Autor: s. Magdalena Agata Łukasik ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża

Kościół w liturgii słowa Bożego na 34. niedzielę zwykłą, zwaną niedzielą Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, przypomina przez proroka Ezechiela obraz Boga – pasterza zapowiadającego kres pasterzowaniu tych, którzy paśli samych siebie. Bóg jako pasterz Izraela zapewnia, że przez nowego Dawida, którego wyznaczy (por. Ez 34,23), sam odszuka zagubionych, sprowadzi zabłąkanych, opatrzy skaleczonych, umocni chorych i ochroni mocnych.

 

W finale piątej mowy Jezusa w Ewangelii wg św. Mateusza obraz Boga – pasterza przywołany jest w przedstawieniu Syna Człowieczego jako Króla, który będzie działał zamiast Boga. Widać w tym zabiegu troskę o przygotowanie członków wspólnoty Mateuszowej do wejścia do królestwa niebieskiego. Uczniowie otrzymują wskazanie, gdzie mogą już dziś zobaczyć Króla  i co mogą zrobić, żeby zostać kiedyś przyłączonym do grona błogosławionych. Zaskakujące i budzące opór, a może nawet zgorszenie, jest całkowite utożsamienie się Króla z tymi braćmi*, którzy potrzebują opieki i troski. Syn Człowieczy ma twarz wszystkich różnego rodzaju biedaków ziemi i właśnie wobec nich  oczekuje On konkretnego działania od swoich uczniów.

Wspólnota chrześcijańska, nawet bardziej niż pojedynczy chrześcijanin (wskazuje na to użycie liczby mnogiej czasowników: daliście, przyjęliście, przyodzialiście, odwiedziliście), ma wypełnić i uobecnić w świecie proroctwo Ezechiela i naukę Jezusa o Bogu pasterzu swojego ludu. Prawdziwe królowanie Boga objawia się we wspólnocie uczniów wtedy, kiedy ten, kto doświadcza jakiegoś braku czy niemocy otrzymuje od jej członków stosowną pomoc.

W tak rozumianym przesłaniu Jezusa do swoich uczniów, panowanie Boga we wspólnocie Uczennic Krzyża urzeczywistnia się dziś, kiedy, zgodnie ze swoim charyzmatem i misją jako kobiety konsekrowane, są znakiem czułej dobroci Boga w głoszeniu życiem i słowem Dobrej Nowiny o kochającym Ojcu i podarowanym każdemu człowiekowi zbawieniu w Jezusie Chrystusie.

 

*Brat (gr. adelphos) może oznaczać członka wspólnoty chrześcijańskiej lub każdego człowieka.

 

s. Magdalena Agata Łukasik ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża

www.uczennicekrzyza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *