Wizyta bp. Edwarda Hiiboro Kussala z Sudanu Południowego w Polsce

W dniach od 22 czerwca do 3 lipca, z wizytą w Polsce przebywa Jego Ekscelencja ks. bp Edward Hiiboro Kussala, biskup diecezji Tombura Yambio (Sudan Południowy). W dniach 27-28 czerwca będzie możliwość przeprowadzenia wywiadu z Jego Ekscelencją w biurze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przy ul. Wiertniczej 142 w Warszawie, prosimy o wcześniejszy kontakt pod numerem (22) 845 17 09. W załączniku przesyłamy szczegóły wizyty biskupa Kussala. Zapraszamy na stronę www.pkwp.org, gdzie na bierząco będziemy informować o nowych wydarzeniach.

 

Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wraz z Fundacją im. Ojca Werenfrieda od stycznia br. prowadzi akcję POMOC DLA SUDANU (www.pomocdlasudanu.pl ).

Sytuacja w Sudanie jest tragiczna, codziennie otrzymujemy wstrząsające relacje z Południowego Sudanu. Poniżej zamieszczamy świadectwa Sióstr Salezjanek, misjonarek z Sudanu.

Siostra Teresa – misjonarka pracująca w obozie dla uchodźców w Chartumie, opisuje przygotowania do powrotu na Południe:

„W tej chwili sytuacja naszych chrześcijan jest przerażająca. Są to tysiące ludzi – zresztą ich się nie da policzyć – umieszczonych w wielu miejscach na pustyni. Serce pęka z bólu, jesteśmy bezsilni w obliczu ich cierpienia. Kiedy idę pomiędzy nimi, siedzącymi na tobołkach lub po prostu na ziemi dzień i noc- ich twarze, włosy, ubrania są przykryte piachem pustynnym (wodę muszą kupić sami) – strasznie mnie to boli, że ja jestem czysta … ja się wstydzę, kiedy podaję im moją czystą dłoń na powitanie, a oni z taką miłością i wdzięcznością patrzą mi w oczy, z których bardzo często płyną łzy….
W tej chwili brakuje im wszystkiego; wody, lekarstw, jedzenia, koców. Dnie są bardzo upalne, a noce i poranki bardzo zimne, z silnym zimnym wiatrem pustynnym.
Tylu starszych i tyleż małych dzieci chorych, zgłodniałych. Właściwie poza nami – Kościołem katolickim – nikt ich nie odwiedza”.

Siostra Elżbieta – opisuje sytuację na południu Sudanu:

„Ci, którzy mieli szczęście dotrzeć na Południe, gdy tam dotarli, na początku pozostawali w specjalnych obozach dla przybyłych z Północy oczekując, aż im zostanie przydzielone miejsce, w którym mogliby osiedlić się na stałe. Niektórym już przydzielono ich miejsca, inni wciąż czekają. Jak żyją? Wciąż z dobroci innych, w cichym cierpieniu i niedostatku, w nadziei, że przyjdą lepsze czasy”.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o rozpowszechnienie informacji o kampanii POMOC DLA SUDANU. Musimy pomóc zapomnianym chrześcijanom w Sudanie Południowym, o których świat mediów tak mało mówi. Musimy powiedzieć głośno o losie ofiar wojny, prześladowań, o uchodźcach, o dzieciach i kobietach, ludziach starszych, którzy jako bezbronne ofiary cierpią najbardziej. Nie bądźmy obojętni. Ich los jest również w naszych rękach.



—————–

Edward Hiiboro Kussala (ur. 23.03.1964 w Yubu, diecezja Tombura-Yambio) jest południowosudańskim biskupem. Od czerwca 2008 r. przewodzi diecezją Tombura-Yambio i jest on najmłodszym biskupem Sudanu.

Już w wieku 3 miesięcy stracił swoją mamę, która została zamordowana przez żołnierzy z północnego Sudanu. Babcia zabrała go do Republiki Konga. Tam się wychowywał i uczył. Po ukończeniu studiów filozoficznych i teologicznych otrzymał święcenia biskupie 20 maja 1994 r.

W latach 1995-2001 ks. Kussala pracował jako nauczyciel i sprawował posługę duszpasterską w Republice Środkowoafrykańskiej. Od 2001 r. do 2005 r. studiował w Rzymie teologię moralną i prawo międzynarodowe. Następnie został profesorem na Uniwersytecie w Chartumie. Ks. Bp Kussala angażuje się w proces pokojowy w Afryce, poszukując aktywnie wsparcia i środków pomocy dla najbiedniejszych regionów tego kontynentu. 29 czerwca 2008 r. Ojciec Święty, Benedykt XVI, ustanowił go trzecim, z historycznego punktu widzenia, biskupem diecezji Tombura-Yambio przez ręce arcybiskupa Chartumu, kard. Gabriela Zubeir Wako.

Ks. Bp Kussala jest także członkiem Klubu Pisarzy Afryki Wschodniej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *