Wczoraj (30.06) odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
Temat poruszony został przez grupy społeczne dziennikarzy, dziennikarek, prawników oraz ginekologów, którzy jednoznacznie stanęli po stronie życia.
Oprócz nich, za życiem opowiedziało się duża grupa społeczeństwa (600 tysięcy) która z chęcią wpisywała się na listę aby powiedzieć „nie!” aborcji.
Obywatelski projekt o całkowitej ochronie życia poczętego został 1 lipca decyzją Sejmu skierowany do komisji. Sprawozdanie z prac ma być gotowe do 1 września 2011 r.
Za skierowaniem projektu do komisji głosowało 261 posłów, przeciw było 155, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Podczas wczorajszej debaty nad projektem kluby PiS, PSL, PJN zapowiedziały, że poprą skierowanie projektu do komisji sejmowych, SLD było za odrzuceniem projektu już w pierwszym czytaniu. Klub PO nie zajął jednoznacznego stanowiska.
W myśl nowelizacji projektu obywatelskiego życie ludzkie ma być chronione od poczęcia i mają zostać zniesione warunki dopuszczalności przerwania ciąży przez kobietę w przypadku zagrożenia życia, ryzyka nieodwracalnego upośledzenia płodu oraz jeśli ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu lub stosunku kazirodczego). Jeden z punktów, który chcą usunąc wnioskodawcy mówi o tym, że kobiecie posiadającej ubezpieczenie społeczne przysługuje prawo do bezpłatnego przerwania ciąży w publicznym zakładzie opieki zdrowotnej.
Twórcy projektu chcą przede wszystkim zmiany tytułu ustawy z „Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży” na „Ustawę o ochronie życia ludzkiego od poczęcia”.
Obrady sejmu zostały upublicznione poprzez możliwość obserwowania ich przez Internet. Dzięki temu duża grupa ludzi mogła zapoznać się ze stanowiskami polityków i rozwojem sytuacji. Oprócz tego w Internecie można przeczytać Sp r a w o z d a n i e St e n o g r a f i c z n e z 95 posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Portal Ewangelizacyjny Sancti również poparł działania o dokonanie zmian w prawie poprzez podpisanie się na liście która został utworzona na stronie www.za-zyciem.pl