NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Watykan: Papież zaszył się w bibliotece

Spełniło się jedno z marzeń Benedykta XVI. Odwiedził on wyremontowaną bibliotekę watykańską.

Jak wyznał jej wieloletni prefekt, a obecnie Bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego, kard. Raffaele Farina SDB, przez trzy lata remontu Papież na bieżąco dopytywał się o przebieg prac i wyrażał pragnienie zapoznania się z ich rezultatami. Dziś stało się to możliwe. Papieskie odwiedziny w bibliotece różniły się od analogicznych wizyt w innych instytucjach watykańskich. Nie było na przykład przemówień. Zamiast tego Benedykt XVI został oprowadzony po różnych zakamarkach biblioteki, mógł się zapoznać z nowymi i odnowionymi pomieszczeniami. Pokazano mu również najcenniejsze elementy księgozbioru: rękopisy, monety i starodruki. Oficjalne źródła nie podają jednak, czy w programie wizyty zarezerwowano czas na osobistą lekturę.

Ojciec Święty odwiedził między innymi nowe laboratorium fotograficzne. To tam właśnie przebiega tytaniczne dzieło digitalizacji jednego z największych i najcenniejszych zbiorów rękopisów na świecie. W sumie do zeskanowania przeznaczono 80 tys. manuskryptów, liczących razem 40 mln stron. Są wśród nich na przykład najstarsze znane kopie dzieł Homera, Euklidesa, Cycerona czy Dantego. Na potrzeby tych najcenniejszych zabytków wybudowano w bibliotece swoisty bunkier, a także osobne pomieszczenie dla antycznych papirusów, które są przechowywane w specjalnej ochronnej atmosferze.

Choć Benedykt XVI nie wygłosił w bibliotece żadnego przemówienia, trzeba pamiętać, że w ubiegłym miesiącu napisał obszerny list o misji biblioteki watykańskiej. „Gromadzi ona – napisał wówczas Papież – najwartościowsze słowa ludzkości, w których odzwierciedla się odwieczne Słowo oświecające każdego człowieka”. Biblioteka stanowi również miejsce dziejowej pamięci Kościoła i jest znakiem jego otwarcia, prawdziwie katolickiego, na wszystko, co piękne, dobre i szlachetne w dziejach ludzkości. Wyrazem tej otwartości jest również fakt, że Biblioteka Watykańska udostępnia swe księgozbiory wszystkim naukowcom, bez względu na ich narodowość czy wyznanie – napisał Benedykt XVI.

ŹRÓDŁO:

RADIO WATYKAŃSKIE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *