Opóźnienia w ogłoszeniu konstytucji apostolskiej dotyczącej byłych anglikanów w Kościele katolickim nie mają nic wspólnego z kwestią celibatu, lecz wynikają z problemów czysto technicznych – stwierdził rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej. O. Federico Lombardi odniósł się tym samym do spekulacji włoskiego watykanisty Andrei Tornielliego, który sugerował, że w Watykanie trwa debata na temat celibatu w przyszłych ordynariatach personalnych dla nawróconych na katolicyzm anglikanów. Nie chodzi tu o żonatych mężczyzn, którzy dziś są duchownymi anglikańskimi bądź przygotowują się do kapłaństwa. Ci bowiem, jak zapewniła Stolica Apostolska będą mogli wypełniać funkcje kapłańskie po przyjęciu katolickich święceń. Chodzi o to, czy w przyszłości ordynariaty te zachowają w pełni dyscyplinę celibatu, czy też nadal będą wyświęcać żonatych mężczyzn. 29 października Andrea Tornielli pisał na łamach Il Giornale, że Papież nie jest zadowolony ze zbyt ogólnikowych stwierdzeń dokumentu i zabiega o jaśniejsze opowiedzenie się za celibatem.
Dementując te doniesienia o. Lombardi powołuje się na oświadczenie, które otrzymał od kard. Williama Levady. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary w sposób jednoznaczny zapewnił, że w Watykanie nie dyskutuje się obecnie o celibacie w przyszłych ordynariatach. Zwłoka w publikacji dokumentu wynika z faktu, że tekst konstytucji jest uściślany przez kanonistów i uzupełniany o niezbędne odnośniki. Kard. Levada przypomina przy tej okazji, że ordynariaty z zasady w pełni zachowają dyscyplinę celibatu. Będą mogły jednak ubiegać się o odstąpienie od obowiązku celibatu w poszczególnych przypadkach na podstawie obiektywnych kryteriów, które zostaną wspólnie ustalone przez daną konferencję episkopatu i ordynariat, a zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Kard. Levada poinformował również, że prace nad konstytucją apostolską zakończą się prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia.
Watykański rzecznik prasowy potwierdził również, że 21 listopada Papież przyjmie na audiencji prymasa Wspólnoty Anglikańskiej. Wizyta abp. Rowana Williamsa w Rzymie planowana była od dawna. Został on bowiem zaproszony przez Papieski Uniwersytet Gregoriański, który przygotowuje konferencję z okazji 100-lecia urodzin zmarłego przed trzema laty kard. Johannesa Willebrandsa, pioniera katolickiego ekumenizmu.
Źródło: RADIO WATYKAŃSKIE