NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Świadectwo w internecie obowiązkiem chrześcijan

Kościół w Web 2.0

Obecność chrześcijan w sieciach społecznościowych jest tematem, który poruszył Benedykt XVI w Orędziu na Dzień Środków Społecznego Przekazu. Nie popularność, ale przekazywanie całej prawdy Ewangelii jest w Internecie najważniejsze. Chrześcijanin winien ukazywać w Sieci prawdziwą tożsamość, a nie występować pod pseudonimem.

Kościół w Polsce obchodzi w najbliższą niedzielę Dzień Środków Społecznego Przekazu, na który Benedykt XVI skierował orędzie zatytułowane „Nowe technologie komunikacyjne i głoszenie Ewangelii”.

Popularność sieci społecznościowych stała się okazją dla Benedykta XVI do naszkicowania chrześcijańskiego stylu obecności w świecie cyfrowym. Specyficzny sposób komunikowania w social networks oraz sam przekaz jest sporym wyzwaniem dla wierzących. Papież podkreśla potrzebę autentyczności w Sieci. Chrześcijanin winien wybierać prawdziwą tożsamość i „dawać świadectwo we własnym profilu cyfrowym”, komunikując „o wyborach i opiniach, które są głęboko spójne z Ewangelią”.

W obecności chrześcijan w sieciach społecznościowych nie jest najważniejsza popularność, ale przekazywanie całej prawdy Ewangelii. Dobra Nowina powinna być wcielana „w realny świat i w odniesieniu do konkretnych braci i sióstr”. Benedykt XVI podkreśla, że w przekazie wiary ciągle podstawowe znaczenie mają bezpośrednie relacje ludzkie. Kolejny raz apeluje też do młodzieży o ich obecność jako chrześcijan w przestrzeni cyfrowej.


Rozwinięciem jednego z aspektów Orędzia Benedykta XVI z 2011 roku jest papieskie przemówienie do członków zgromadzenia plenarnego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu z lutego tego roku. Papież mówi w nim m.in. o nowych rodzajach języków powstających w kulturze cyfrowej. „Człowiek nie tylko «używa» języka, ale w pewnym sensie «mieszka w nim»”. Odpowiedzialnym za życie Kościoła należy pomóc rozumieć «nowe języki» – zwłaszcza Internetu, ale też np. telefonii komórkowej.

Odkodowaniu nowych stylów komunikacji społecznej ma służyć pogłębiona refleksja. Benedykt XVI uważa to za rzecz pilną. Zadaje też pytania: Jakie wyzwania tzw. «myśl cyfrowa» stawia przed wiarą i teologią? Jakie są jej pytania i postulaty? Odpowiedzi na te obszerne problemy pozwolą interpretować «nowe języki» i wykorzystywać je w celach duszpasterskich. Papież zachęca do wyrażania „ewangelicznego przesłania nowymi językami” oraz odważnego myślenia o wzajemnych odniesieniach wiary, życia Kościoła i zachodzących w kulturze zmian.

Teologii nie są obce tego typu zmiany. Chrystus wykorzystywał „elementy kultury i środowiska swojej epoki (…), dziś jesteśmy wezwani do odkrywania również w kulturze cyfrowej symboli i metafor [które] (…) mogą pomóc w mówieniu współczesnemu człowiekowi o królestwie Bożym”.

Serwisy społecznościowe stanowią dla Kościoła szansę na nowy dialog ze współczesnym człowiekiem. Przykład dał Watykan, rozpoczynając pracę z serwisami YouTube i Facebook. Benedykt XVI wyraźnie naucza o potrzebie ewangelizacji „cyfrowego kontynentu”.

Duszpasterstwo w Internecie przestaje być hobby grupki zapaleńców. Niektórzy duchowni już teraz aktywnie uczestniczą w forach dyskusyjnych, mają własne blogi i redagują hasła do Wikipedii. Najistotniejszą sprawą jest teraz edukowanie innych – księży trzeba nauczyć jak korzystać z nowych możliwości oferowanych przez serwisy społecznościowe.

Kościół dostrzega też ujemne strony Web 2.0. Problemem często są jałowe i długie dyskusje, zagłuszanie jednych przez drugich oraz marnowanie czasu. Dobre strony Internetu społecznościowego dają jednak wiele szans prowadzenia dialogu na wzór św. Pawła na greckim Areopagu. Internet społecznościowy to drugi krok Kościoła w Sieci – po uruchomieniu pierwszych wersji stron WWW w latach 90. ubiegłego wieku.


Zobacz także:
Fotoreportaż


(jk/ md © Biuro Prasowe KEP 2011)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *