
Wielka Sobota jest Dniem w którym Kościół rozważając Mękę, Śmierć Chrystusa i Jego zstąpienie do otchłani trwa przy Grobie Pańskim w cichej pokornej i ufnej modlitwie, Wierni kontemplują także potrzebę własnego uniżenia czego wyrazem jest tradycyjny post, podjęty w szczególnym wymiarze milczenia oraz pojednania z bliźnimi.
W tym dniu podobnie jak w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii, sprawuje natomiast Liturgię Godzin. Kościół daje też okazję do adoracji Krzyża i Najświętszego Sakramentu.
Święcenie pokarmów ma charakter modlitwy i upraszania błogosławieństwa dla odnowionego dzieła stworzenia oraz jest okazją wyrażenia naszej wdzięczności za dary materialne.
Śp. Ks. kan. Józef Szajda częsta mawiał, że zbytnio mówimy o dziele odkupienia, zbyt mało o dziele stworzenia. Dzisiaj nadrabiamy ten brak. Kościół trwa w ciszy, jakby zadumie nad losem stworzenia, które oczekuje, aż pojawią się synowie Boży. Ta cisza jest pełna dynamizmu oczekiwania i spełnienia. Stworzenie także chce znaleźć się w kręgu oddziaływania Boga, który potrafi ożywiać. To największe pragnienie ciała, organizmu: żyć wiecznie. Spełni się to gdy zabrzmi wieczne Alleluja, choć na razie tylko w liturgii. Życie jednak płynie nieustannie od Boga Wcielonego – ożywienie wiary u katechumenów to dzieło nie ludzkie ale Boskie.
Liturgia Wigilii Paschalnej, sprawowana w nocy z Soboty na Niedzielę jest najważniejszym momentem roku liturgicznego. Jest Matką wszystkich Wigilii i wszelkiej liturgii Kościoła. Tej nocy Kościół czuwając oczekuje Zmartwychwstania Pańskiego i sprawuje te tajemnice w sakramentach chrześcijańskiego wtajemniczenia.
Rozpocznie się ona obrzędem Światła z wniesieniem Paschału i wygłoszeniem Orędzia Paschalnego. Następnie rozbudowane czytania biblijne ukażą całą historie zbawienia. osiągającą szczyt w Zmartwychwstaniu. Kolejna część to Liturgia chrzcielna stanowiąca najpełniejszy owoc i wyraz Tajemnicy Paschalnej. oraz liturgia Eucharystyczna będąca sakramentalnym uobecnieniem osoby Chrystusa Zmartwychwstałego. Wigilia Paschalna kończy się procesją rezurekcyjną będącą publicznym uzewnętrznieniem się Kościoła, który żyje Tajemnicą Zmartwychwstania sprawowaną w Sakramentach.