Zespół Katolickiego Radia Podlasie (tu dopisz swoje imię i nazwisko)
Pobierz logo naszej akcji (kliknij na obrazek)
Naszą akcję popierają:
Ksiądz Biskup Zbigniew Kiernikowski
poparł inicjatywę Katolickiego Radia Podlasie, prosząc o Pax Dei. – Pokój Boży, wprowadzony w Średniowieczu roztaczał ochronę nad określonymi kategoriami osób słabszych lub bezbronnych. Rozejm Boży wyznaczał natomiast ramy czasowe bezwzględnego zawieszenia broni. Instytucja Pokoju i Rozejmu Bożego była stosowana do końca XIII w. przez papieży i synody biskupie w celu ograniczenia wojen feudalnych. Zwracam się z apelem do środowisk politycznych, społecznych, mediów, byśmy podczas Wielkiego Tygodnia zechcieli przywrócić tę rycerską ideę.
Informację o naszej akcji zamieściła na swojej stronie internetowej parafia Św. Brata Alberta w Łukowie ZOBACZ
Zachęcamy do aktywnego włączenia się w promowanie tej pięknej idei. Mogą państwo wyrażać swoje opinie za pośrednictwem komentarzy pod tekstem, a także przesyłać swoje refleksje na ten temat za pośrednictwem maila: kontakt@podlasie24.pl, najciekawsze maile opublikujemy na łamach portalu podlasie24.pl.
________________________________________________________
Pokój i Rozejm Boży (łac. Pax et Treuga Dei) – zespół konwencji ogłoszonych przez średniowieczny Kościół rzymskokatolicki dla przeciwdziałania zbrojnej przemocy feudalnej. Pokój Boży, wprowadzony po raz pierwszy przez synod w Charroux w 989 r., roztaczał ochronę nad określonymi kategoriami osób słabszych lub bezbronnych (od duchownych poprzez kobiety, dzieci i starców po chłopów, kupców i podróżnych). Rozejm Boży, dzieło katalońskiego benedyktyna Oliby, opata Ripoll i biskupa Vic, ustanowiony w 1027 na synodzie w Toluges (dziś Toulouges) w hrabstwie Rosselló, wyznaczał natomiast ramy czasowe bezwzględnego zawieszenia broni: od środy wieczorem do poniedziałku rano, później również w całym okresie adwentu i Wielkiego Postu. Instytucja Pokoju i Rozejmu Bożego była stosowana do końca XIII w. przez papieży i synody biskupie w celu ograniczenia wojen feudalnych. W feudalnej Katalonii zgromadzenia zwoływane dla zaprzysiężenia Pokoju i Rozejmu położyły fundament pod rozwój tamtejszego średniowiecznego parlamentaryzmu.
1. Od Bożego Narodzenia aż do poniedziałku po święcie Trzech Króli, i dalej od Wielkiego Postu aż po oktawę Zielonych Świąt, dalej wszystkie wigilie i święta, i przez trzy dni w każdym tygodniu, mianowicie od czwartku wieczora aż do świtu poniedziałku, niechaj panuje wszędzie, (tak) by nikt nie uderzył (też znieważył) nieprzyjaciela swego.
2. Kto by zabił (w tym czasie), niechaj podlega wyrokowi śmierci. Kto by zranił, niechaj straci rękę. Kto by uderzył sztyletem, jeśli jest szlachcicem, (niechaj) librę (funt srebra) położy, jeśli wolnym czy ministeriałem – 11 solidów, jeśli poddanym (niechaj będzie ukarany) na skórze i włosach.
3. Każdy dom, dworzyszcze, niechaj (…) ma stały pokój. Niech nikt nie nachodzi (domu), nikt nie włamuje, nikt niechaj nie śmie w określonych terminach gwałtem (…) najeżdżać. Kto by się ośmielił, jakiegokolwiek by był pochodzenia, głową (będzie) karany.
4. Jeśliby uciekający przed nieprzyjacielem wszedł do swojej czy czyjej zagrody, niechaj będzie tam bezpieczny. Kto by dzidę za nim (aż) do zagrody wrzucił – niechaj rękę utraci.
5. Komukolwiek by zarzucono pogwałcenie tego pokoju, a on zaprzeczył, jeśli jest wolno urodzony lub wolny, (przez) 12 świadków ma się oczyścić, jeśli jest poddanym (…) (poddany będzie) próbie zimnej wody, tak że sam się ma (w wodę) rzucić.
6. Podróżnemu niechaj nikt nie odmówi gościny.