Winnica Racheli (2)



Winnica Racheli powstała aby wspierać osoby przeżywające traumę aborcji. Jak pomóc osobie po doświadczeniu aborcji? Na te i inne pytania odpowiedziała Marii Rachel Cimińskiej Hanna Potrapeluk, odpowiedzialna za duszpasterstwo Winnica Racheli w Polsce.


Maria: Wracając do samej wspólnoty, gdzie powstaliście i jakie macie główne cele?

Hanna Potrapeluk: Duszpasterstwo Winnica Racheli powstało 27 lat temu, jako inicjatywa Kościoła Katolickiego w Ameryce, a konkretnie zaczęło się od rekolekcji zorganizowanych przy parafii Błogosławionej Dziewicy Maryi w Darby, w stanie Pensylwania, USA w 1986 r. dla osób cierpiących emocjonalnie i duchowo z powodu uczestnictwa w aborcji. Dr Theresa Karminski Burke zapoczątkowała tam jedną z pierwszych grup wsparcia terapeutycznego w tym temacie w USA. Wkrótce zaczęły przybywać szukające ratunku osoby z innych stanów, aby doświadczyć bardzo skutecznego procesu uzdrowienia. Bez budżetu, biura i reklamy, Winnica Racheli stała się oddolną inicjatywą o znaczeniu narodowym. Pocztą pantoflową rekolekcje zaczęły się rozpowszechniać w innych stanach. W 2003 r. Winnica Racheli stała się częścią duszpasterstwa Priests for Life (Księża Dla Życia) kierowanego przez Księdza Franka Pavone. Obecnie Winnica Racheli rozrosła się do 600 rekolekcji rocznie, organizowanych w 47 stanach i 17 krajach świata, z wieloma nowymi miejscami w fazie rozwoju.

Celem rekolekcji jest stworzenie warunków, w których możliwe będzie doświadczenie spotkania z Żywym Bogiem, który zezwala na wyrażenie żalu, na wypowiedzenie wszystkiego, co kobieta tłumiła przez lata i tak naprawdę od tego momentu zaczyna się proces przebaczenia, jej Zbawienie zaczyna się od tego momentu. Mimo, że adresatami jej skarg powinny być też osoby, które ponoszą część odpowiedzialności za jej grzech, kobieta jest w pełni usatysfakcjonowana, że Bóg ją wysłuchał w osobie prowadzących i grupy i nie jest już odległym Bogiem, lecz Tym, który się nią interesuje.

Podczas rekolekcji kobieta wypowiada się, jakiego konkretnie uzdrowienia poszukuje, co powoduje, że nie może przebaczyć i doświadcza, że odpowiedzi, których udziela Bogu przemawiającemu do niej z kart Pisma Świętego są święte.

Podczas rekolekcji, niezależnie od indywidualnych uwarunkowań, dokonuje się w każdej uczestniczce ogromna zmiana. Przede wszystkim wzrasta w niej wiara, że Bóg ją słyszy, że jej współczuje i płacze z nią. Ona zdaje sobie sprawę, że fizycznie dziecka nie odzyska, ale mimo, że jej faktyczna sytuacja się nie zmienia, zaczyna wielbić Boga za to, że jest blisko w jej cierpieniu.

Program jest ułożony niezwykle starannie i w piękny sposób. Wszystkie jego części opierają się na Piśmie Świętym. Program ten jest taki sam w Nowym Yorku, Wiedniu czy w Warszawie.

 

 

Maria: Czy każda osoba, która doświadczyła bezpośrednio czy pośrednio tematu aborcji, może się do was zgłosić? Jak wygląda cały proces wsparcia?

Hanna Potrapeluk: Każda osoba, małżeństwa, matki, ojcowie, dziadkowie i rodzeństwo usuniętych dzieci, jak również osoby, które były zatrudnione w przemyśle aborcyjnym są zaproszeni do Winnicy Racheli, aby doświadczyć pokoju i uzdrowienia wewnętrznego. Są to rekolekcje weekendowe zorganizowane w ośrodku rekolekcyjnym. Weekend jest pracowity, lecz przynosi obfity plon wszystkim, którzy chcą pracować w Winnicy.

 

 

Maria: Od niedawna jesteście również w Polsce, gdzie konkretnie? Czy macie w planie pojawienie się w innych miejscowościach, od czego jest to zależne?

Hanna Potrapeluk: Jesteśmy w Warszawie, a konkretnie w Archidiecezji Warszawskiej. Pojawienie się rekolekcji Winnica Racheli w innych miastach w Polsce będzie się rozwijało tak jak rozpowszechniło się w Ameryce, czyli osoby uczestniczące w rekolekcjach w Warszawie, które przekonają się, że Winnica Racheli im pomogła, będą mogły zgłosić się do wolontariatu Winnicy Racheli i po odbyciu szkolenia i uzyskaniu zgody biskupa miejsca oferować te rekolekcje w swoim miejscu zamieszkania.

 

 

Maria: Czy jako każda wspólnota, jesteście otoczeni konkretną formacją prowadzoną przez duszpasterza?

Hanna Potrapeluk: Poszukujemy obecnie duszpasterza do Winnicy Racheli w Warszawie i mamy nadzieję, że dzięki temu wywiadowi Bóg natchnie Księdza chcącego pomagać w tym duszpasterstwie. Na pewno łączy się to z wieloma łaskami. Jesteśmy w kontakcie z Kurią Archidiecezji Warszawskiej i otrzymaliśmy zielone światło na znalezienie duszpasterza do Winnicy.

Jako osoby prowadzące jesteśmy świadome, że formacja jest konieczna, aby przekazywać dojrzałą wiarę i być świadomym pokus, które pojawiają się przy wszystkich dziełach w Kościele, dlatego nie odchodzimy od swoich Wspólnot i bardzo dbamy, żeby trwać na modlitwie wzajemnie się wspierając.

 

 

Maria: Czy można spotkać Was w Internecie?

Hanna Potrapeluk: winnica.racheli@gmail.com

https://www.facebook.com/winnicaracheli.warszawa


Maria: Bóg zapłać za rozmowę.


Część Pierwsza

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *