Życie Braci Mniejszych Kapucynów



Autor: br. Paweł Teperski OFMCap – Public Relations Kapucynów


Postulat u kapucynów

Bóg kocha człowieka, dlatego zaprasza każdego z nas do pójścia drogą powołania, by nas doprowadzić do pełni zbawienia. Choć cel jest jeden – przyjęcie daru Zbawienia – to jednak różne są drogi do niego prowadzące. Jest powołanie małżeńskie, do życia w samotności, powołanie kapłańskie i do życia konsekrowanego. Ci którzy powołani są przez Boga na drogę życia rad ewangelicznych, są zaproszeni do przejścia pewnej drogi formacyjnej w danym zgromadzeniu czy zakonie.

Dźwięk

 

 

Nowicjat oczami nowicjuszy i przełożonych

Rozpoczynający życie zakonne po odbyciu postulatu, który jest czasem swego rodzaju rozeznawania powołania i pogłębiania życia chrześcijańskiego idą do nowicjatu. To już czas prowadzenia życia zakonnego na poważnie. Nowicjusze otrzymują już strój zakonny – habit i poprzez roczną formację przygotowują się do złożenia profesji zakonnej – ślubów: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości. Nowicjat jest czasem szczególnym, charakteryzuje się swego rodzaju zamknięciem i odosobnieniem, które ma pomóc kandydatowi do życia zakonnego poznać siebie i Boga mówiącego do niego w ciszy.

Dźwięk

 

Kapucyński dom modlitwy

W łonie Krakowskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów od wielu lat podejmowano oddolne starania, aby powołać do życia dom modlitwy. Starania te zaowocowały w roku 2003, kiedy to ówczesny minister prowincjalny br. Jacek Waligóra udał się z wizytą do ówczesnego biskupa tarnowskiego, Wiktora Skworca, aby powiadomić go o podejmowanych poszukiwaniach przez krakowską prowincję Braci Mniejszych Kapucynów  i poprosić o zgodę na ewentualną przyszłą fundację. Wówczas biskup zaproponował braciom osiedlenie się w miejscowości Zagórze, na terenie parafii Przeczyca.

Wiosną 2003 roku rozpoczęto pierwszy etap prac adaptacyjnych, a 1 lipca tegoż roku dom i kaplica rektoralna zostały oficjalnie przekazane w użytkowanie na okres 25 lat braciom kapucynom. Drugi etap prac adaptacyjnych podjęła już nowa wspólnota braterska powołana do życia w tym miejscu. Pierwszym gwardianem domu i rektorem kaplicy był br. Jacek Kania. 2 sierpnia 2003 roku, w święto Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli, po zakończeniu prac malarskich i porządkowych, odbyła się pierwsza kapituła domowa, która zapoczątkowała tą próbę życia w oparciu o Regułę dla pustelni św. Franciszka.

Reguła dla pustelni zachęca braci, aby starali się zachowywać milczenie, wskazując również czas jego przerywania podczas posiłków oraz chwil, kiedy któryś z braci, odczuwa potrzebę rozmowy. Aby chronić życie w milczeniu nie mamy telewizji, radia oraz Internetu.

Niezwykle istotnym charyzmatem niemal wszystkich domów modlitwy w zakonie jest gościnność względem tych wszystkich, którzy szukają dobrego miejsca i czasu na modlitwę. Podejmujemy także różne prace specjalistyczne, w zależności od potrzeb i uzdolnień braci aktualnie prowadzących ten rodzaj życia (np. prace związane z powstawaniem ikon).

Osią życia w pustelni jest wspólnotowa celebracja liturgii godzin oraz modlitwa myślna, której bracia poświęcają minimum dwie godziny w ciągu każdego dnia. Codzienna Eucharystia, celebrowana w kaplicy domowej, pozwala na doświadczenie komunii z Jezusem, Kościołem i wzajemnie między sobą. To dlatego najważniejszym pomieszczeniem domu jest bez wątpienia kaplica. Jest ona miejscem, w którym krzyżują się dwie wzajemnie przenikające się formy modlitwy: adoracja i celebracja. Całość kaplicy w surowym zdobnictwie drewnianym, kontrastowanym bielą ścian stwarza, jak się wydaje, dobry nastrój do modlitwy.

Kaplica została poświęcona tajemnicy stygmatów św. Franciszka i wszystko, co dokonuje się w jej wnętrzu, wpisane jest w tą tajemnicę przez umieszczenie na przeciwległych ścianach głównych z przodu krucyfiksu, a z tyłu ikony św. Franciszka jako Serafickiego Anioła Pustyni, przedstawionego w momencie stygmatyzacji. W Eucharystii osią jest Chrystus w tajemnicy Kościoła, którą symbolizuje Menora – siedmioramienny świecznik, łączący w swej wymowie Stary i Nowy Testament.

Łączność z franciszkańską tradycją miejsc modlitwy symbolizują trzy kamienie wkomponowane w wystrój wnętrza. Pochodzą one z Alwerni – miejsca stygmatyzacji  św. Franciszka, Carceri – pierwszej pustelni franciszkańskiej oraz z murów eremu Albacina – pierwszego miejsca osiedlenia rodzącej się wspólnoty kapucynów.

Drzewko oliwne u stóp tabernakulum, przywiezione z ziemi św. Franciszka symbolizuje żywotność rodziny franciszkańskiej i odnosi do wydarzenia modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym.

Na frontowej ścianie kaplicy umieszczone zostały ikony: Matki Bożej, z zaproszeniem do tworzenia małych wspólnot: Trzeba tworzyć wspólnoty chrześcijańskie takie jak Święta Rodzina z Nazaretu, które żyłyby w pokorze, prostocie i uwielbieniu, i w których drugi jest Chrystusem; oraz św. Józefa z modlitwą: Pokorny Józefie, patronie życia ukrytego i naszej prowincji, który doświadczyłeś ciemności w poszukiwaniu Jezusa, błagaj Boga o nasze do niego nawrócenie.

Dźwięk

 

Zakon w latach 30-tych XX wieku

Jak wyglądał Zakon Braci Mniejszych Kapucynów w latach 30-stych dwudziestego wieku, jak wyglądała procedura przyjęcia do zakonu i życie w nowicjacie? O tym opowiada ojciec Hieronim Warachim OFMCap w 95. roku swego życia, po 80 latach od wstąpienia do zakonu i 72 latach kapłaństwa. Przy mikrofonie br. Paweł Teperski OFMCap – Public Relations Kapucynów

„Kiedy przyszedłem do nowicjatu dostałem celę w niej siennik, biurko, miednica z wodą i to wszystko. Chodziliśmy na zewnątrz po wodę do studni. Każdy miał u siebie lichtarz i świeczkę, którą świeciło się wieczorami. Nie było wody, nie było gazu, nie było elektryki, ale było nam bardzo dobrze”

Dźwięk

 

Foto. Golgota Młodych 2012



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *