NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Zakon Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji

Zakon Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji należy do wielkiej rodziny franciszkańskiej i sięga swymi korzeniami do czasów Św. Franciszka z Asyżu i św. Klary.

W XIX w. z tego właśnie „franciszkańskiego drzewa” wyrosła nowa latorośl: Zakon Klarysek od Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Po rewolucji francuskiej (1789-1792), Kościół w Europie dążył do odnowy życia religijnego. Powstały wówczas liczne wspólnoty zakonne, a wśród nich, właśnie nasze zgromadzenie – zwane początkowo – Franciszkankami Najświętszego Sakramentu.

Założycielami naszego Instytutu są: o. Bonawentura Heurlaut OFM cap. (1816-1887) oraz M. Maria Klara Bouillevaux (1820-1871). 15 XII 1854 r. Przyjęcie przez towarzyszki habitu zakonnego, z rąk o. Bonawentury uważa się za moment za narodziny Zakonu. W 1856 r. Klaryski – Franciszkanki Najświętszego Sakramentu – osiedliły się na stałe w Troyes, we Francji. Dom ten stał się kolebką wspólnoty. W 1866 r., do domu tego wstąpiła Polka, Ludwika Nałęcz – Morawska (1842-1906), zwana Matką Marią od Krzyża. W 1871 r., przeszczepiła ona Zakon Klarysek – Franciszkanek Najświętszego  Sakramentu na grunt państwa polskiego, będącego wówczas pod zaborami. W 1873 r. siostry przybyły do Lwowa. Wybudowano tam, przy ulicy Kurkowej, duży klasztor i kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie mniszki kontynuowały nieustanną adorację do roku 1946. Matka Maria od Krzyża Morawska, starała się o przyjęcie przez cały Zakon Reguły Św. Klary, by siostry mogły wieść surowe życie, w ścisłej klauzurze i oddawać się kontemplacji. Dokonała reformy Konstytucji, które zostały wstępnie zatwierdzone (dnia 20 IX 1889 r.) przez papieża Leona XIII. Zawierały one, w sposób nienaruszony, istotny cel – nieustającą adorację Przenajświętszego Sakramentu. Według tychże Konstytucji, Siostry spełniają tę misję w imieniu Kościoła. Adoracja odprawiana jest w duchu dziękczynienia z akcentem uwielbienia, przebłagania i prośby.

Po śmierci Matki Marii od Krzyża Morawskiej (1906 r.), dalsze starania, o przyjęcie przez Zakon Reguły Św. Klary, podjęła Matka Maria Izabela Markiewicz. Głównym celem było przejście wszystkich konwentów, należących do domu macierzystego, z Trzeciego do Drugiego Zakonu św. Franciszka (czyli Zakonu św. Klary – Klarysek). Dokonało się to 29 VI 1912 r. – dekretem papieża Piusa X. Od tej chwili, siostry uzyskały przywilej ślubów uroczystych i klauzury papieskiej, a Zgromadzenie otrzymało status zakonu ścisłego.

W 2002 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Matki Marii od Krzyża Morawskiej, która, już za życia, cieszyła się sławą świętości.

 

Źródło: Strona klasztoru w Słupsku „Loreto”

 

Foto.   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *