Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polemika na temat chrześcijaństwa i pogaństwa
Autor Wiadomość
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #136
 
semper_malus napisał(a):Lecznicze zielska zostały sklasyfikowane już przez starożytnych Greków i Rzymian, i z ichnich źródeł mnisi korzystali (oraz z dzieł arabskich). Oni tylko pociągnęli to dalej , udoskonalili być może ale nic nowego nie wymyslili.
Tylko ...
Dlaczego pogańscy Słowianie tak szparko uciekali w las na sam widok rzymskiego żołnierza, Semper :coo:
Dlaczego nie udało im sie stworzyc samodzielnego Państwa (lub choćby jego zalążka) - jak np. Galowie czy Germanowie :coo:
semper_malus napisał(a):Ciekawe Twoim zdanie to poganie nic a nic nie robili tylko gzili się non stop z czym popadło i tylko w kółko i w kółko o tym samym. Masz jakąś obsesję? Po za tym najmarniejszy gaj
Nie - nie mam obsejsi - po prostu przypominam Ci do czego służyły te "Święte gaje".
A Ty - nie masz najmniejszej wiedzy o pogaństwie i wierzeniach pogan słowiańskich, jeżeli 'przywliłeś" Oczko mi takim tekstem ;P ;P ;P
Gdybyś wiedział bowiem coś o wierzeniach Słowian i o tym do czego służyły te gaje to próbowałbyś mnie "sprostować" Oczko ;P
( po czym znów nadziąłbyś się na ripostę) ;P Duży uśmiech
Na dodatek - mieszasz i Starożytnych Greków i Rzymian do dokonań "pogan" - a zadajesz tezę o tym, "jacy to "słowianie" byli dobrzy" Duży uśmiechDuży uśmiechDuży uśmiechDuży uśmiech
No cóz - rzeczywiście byli dobrzy ... w UCIECZKACH przez Rzymianami I ludami germańskimi.
Do tego stopnia, że w starożytnym Rzymie strasznie mało było niewolników z terenów ob. Polski ... ;P

semper_malus napisał(a):1241 roku nie obronili. I zamiast dowiedzieć się, że użyto przeciw nim zwykłych gazów bojowych to debile przyjęli wersję, ż Mogołowie rozprawiali się z nimi za pomocą magie, wielcy, mądrzy potężni i zjednoczeni.
A "oświecony" Semper dowiedział sie o tym z wiedzy z 'mediów i ksiązek' - których to pogasńscy Słowianie jakoś się nie dopracowali ...
Nie mówiąc już o tym, ze starożytna cywlizacja runęła pod atakami ... ludów germańskich (Wandale wizygoci) którzy to wręcz a z uprem maniaków niszczyli dorobek cywilizacji Rzymu ...
I NIC by z tego dorobku nie zostało (poza moze wyrafinowanymi torturami, jakie stosowali i Rzymianie i najeźdzcy) gdyby wiedza Starożytnych nie została przechowana i przepisana przez katolickich mnichów ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
27-01-2006 16:55
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #137
 
ddv napisał(a):A "oświecony" Semper dowiedział sie o tym z wiedzy z 'mediów i ksiązek' - których to pogasńscy Słowianie jakoś się nie dopracowali ...

bo zostali wyrżnieci
ddv napisał(a):NIC by z tego dorobku nie zostało (poza moze wyrafinowanymi torturami, jakie stosowali i Rzymianie i najeźdzcy) gdyby wiedza Starożytnych nie została przechowana i przepisana przez katolickich mnichów ...
przez pisatych i miłosiernych uczniów Chrystusa.

ddv napisał(a):Dlaczego nie udało im sie stworzyc samodzielnego Państwa (lub choćby jego zalążka)

Jak to nie udało? to co Mieszko ochrzcił? Chałupę? Po za tym Mieszko był dziedzicznym władcą- częśc tego co ochrzcił musiał odziedziczyć,


Skoro jak mówisz Słowianie uciekali przed Rzymianami to nie wiedzieć dlaczego, nasze ziemie nie wchodziły w skład imperium Cezarów. Wszak przejęcie przez RZymian kontroli na bursztynowym szlakiem opłaciłoby się, gdyby było go łatwo zająć.
ddv napisał(a):Nie - nie mam obsejsi - po prostu przypominam Ci do czego służyły te "Święte gaje".
A Ty - nie masz najmniejszej wiedzy o pogaństwie i wierzeniach pogan słowiańskich, jeżeli 'przywliłeś" Oczko mi takim tekstem

Nie rozśmieszaj mnie- święte gaje słuzyły do tego co łatwiej robić w kopicy siana,. Fachowcu.

A więc owi katoliccy mnisi nadawali się tylko do przepisywania. Cóż - przyznaję ci rację - jako narzędzia obsługujące pióra sprawdzili się cieszysz się?
27-01-2006 17:06
Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #138
 
semper_malus napisał(a):powszechnie wiadomo, że buddyzm nie spełnia wymogów bycia religiom
Jakie są zatem te kryteria "bycia religią"?
"Powszechnie" to znaczy jedna pani powiedziała drugiej, a semper ja podsłuchał. ;P


semper_malus napisał(a):Ale widzę,że wg Ciebie zbrodnie Stalina całkowicie usprawiedliwiają, wybielają i uniewazniają zbrodnmie inkwizycji
Nie o tym rozmawiamy. Rozmawiamy o skali zła jaka ujawnia się w funkcjonowaniu różnych społecznosci. Az wstyd, że Twoje rozumowanie jest takie prostackie. ](*,)

semper_malus napisał(a):jak na razie regulamin forum zezwala mi tu być i nawet pisać
Semperze, nie jesteś na tym forum w celu wymiany opinii, ale w celu zadawania ciosów na prawo i lewo. Sam o tym dobrze wiesz. Ponadto używasz wulgarnych słów zabronionych w regulaminie i tylko cudem litościwi admini Cię jeszcze tolerują.

Ja proponuję adminom, aby przymknac sempera na jakiś miesiąc celem ostrzeżenia, bo chłopak rozzuchwala się w zastraszający sposób. Kilku takich semperów załatwi wam to forum dokumentnie. Ś.p. forum apologetycznie trzymało się dopóki mieliśmy mniej niż 5ciou zwalczających nas zaciekle protestantów. Potem już nie sposób było zapanować nad incydentami.

Jeśl tym razem semper zamiast odpowiedzi znów obrzuci mnie swoimi pomyjami - uważałbym to za dobry powód na 3cie ostrzeżenie.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
27-01-2006 17:44
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #139
 
jswiec napisał(a):Powszechnie" to znaczy jedna pani powiedziała drugiej, a semper ja podsłuchał.

Buddyzm jest systemem filozoficznym, Budda nie jest bogiem. Jest człowiekiem, mistrzem.

jswiec napisał(a):Ja proponuję adminom,

no proponuj, proponuj: wszak kropla drąży skałę.

jswiec napisał(a):Rozmawiamy o skali zła

A więc skalujesz! Relatywizujesz!

Jeżeli z miliardowej populacji wymordujesz milion a z milionowej 1000 to jaka będzie skala?
27-01-2006 17:57
Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #140
 
semper_malus napisał(a):Buddyzm jest systemem filozoficznym, Budda nie jest bogiem. Jest człowiekiem, mistrzem.
Budda nie jest już człowiekiem po doznaniu nirwany. Poza tym budd jest w buddyzmie wielu. Nirwana to odpowiednik zbawienia, do niej się właśnie dąży na wszelkie sposoby.

A jeśli jest to tylko system filozoficzny - to dlaczego tyle modlitw, medytacji, mnichów, posążków, ceremoniału itd ? Czy zwolennicy filozofii Kanta też to wzystko mają ?

semper_malus napisał(a):A więc skalujesz! Relatywizujesz!
Jeśli chcesz porównywać różne religie i systemy światopoglądowe - musisz to robić.
Jeśli chcesz porównać skutecznośc 2ch metod nauki angielskiego - musisz wziąć pod uwagę skalę masową. Wiadomo, że każda metoda (nawet najlepsza) czasem zawiedzie, a każda najgorsza czasem da dobry wynik.

semper_malus napisał(a):Jeżeli z miliardowej populacji wymordujesz milion a z milionowej 1000 to jaka będzie skala?
Nie bierzez pod uwagę przedziału czasowego - w ciągu ilu lat kto kogo zamordował. 20 lat to dużo mniej niż 500 let istnienia Inkwizycji.
A co do szacunków światowej populacji w średniowieczu, to mamy tylko niedoskonałe estymacje. NB w czasach Stalina ludności na świecie było 2 razy mniej niż obecnie.

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
27-01-2006 18:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #141
 
jswiec napisał(a):Budda nie jest już człowiekiem po doznaniu nirwany. Poza tym budd jest w buddyzmie wielu. Nirwana to odpowiednik zbawienia, do niej się właśnie dąży na wszelkie sposoby.

A jeśli jest to tylko system filozoficzny - to dlaczego tyle modlitw, medytacji, mnichów, posążków, ceremoniału itd ? Czy zwolennicy filozofii Kanta też to wzystko mają ?


Patrzysz na wszystko li tylko przez pryzmat pewnego żydowskiego cieśli.
jswiec napisał(a):A co do szacunków światowej populacji w średniowieczu, to mamy tylko niedoskonałe estymacje. NB w czasach Stalina ludności na świecie było 2 razy mniej niż obecnie.

Coż to dalej daje 3 milardy. Tylko nie bardzo rozumiem co mają mordy Stalina do mordów inkwizycji (oprócz tego, że zarówno NKWD jak Inkwizycja miały te same kompetncje). Po za tym będę wredny i dorzucę może trpszeczkę tego co zrobili w oby Amerykach poddani królów arcykatolickich (wszak i dla ofiar Stalina nie ważne było czy na tamten świat wysyłał ich Beria czy Jeżow).

Ale razmywa się kwestie.. Mianowicie Czy zbrodnie Stalina usprawiedliwiają inkwizycjję? bo jak nie to po jaką cholerę to zestawianie?
27-01-2006 18:39
Odpowiedz cytując ten post
jswiec Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 682
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #142
 
semper_malus napisał(a):po jaką cholerę to zestawianie?
Po to, abyś ocenił swoje szanse na przeżycie w obu systemach.

semper_malus napisał(a):Patrzysz na wszystko li tylko przez pryzmat pewnego żydowskiego cieśli.
A więc czym jest nirwana, semperze ? Dlaczego warto do niej dążyć wg mistrza Buddy ?
I dlaczego unikasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego w tej "filozofii" jest aż tak wiele elementów kultycznych?

cooperatores veritatis [3J,8]
-----------------------------------
Chcesz przeczytać całą Biblię, ale nie wiesz jak sie do tego zabrać?
Zajrzyj do: http://www.mateusz.pl/duchowosc/wobi/plan/
27-01-2006 19:01
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #143
 
jswiec napisał(a):Po to, abyś ocenił swoje szanse na przeżycie w obu systemach.

Po co? Nie żyłem w żadnych z tych systemów więc zestawienie takie ma dla mnie taką samą wartość jak zapytanie gdzie łatwiej wykorkować na Marsie czy na Wenus?

Biorąc pod uwagę moje nastawienie do władzy i autorytetów niewesoło bym skończył w obu przypadkach, a rozstrzyganie tego czy lepiej gnić w lochach inkwizycji czy kazamatach NKWD uważam za głupie i pozbawione sensu.

jswiec napisał(a):A więc czym jest nirwana, semperze ? Dlaczego warto do niej dążyć wg mistrza Buddy ?

I dlaczego unikasz odpowiedzi na pytanie, dlaczego w tej "filozofii" jest aż tak wiele elementów kultycznych?

Załóż na to oddzielny temat to pogadamy. Nie rzucę teraz wszystkiego po to by ci udowadniać, że księżyć nie jest zrobiony z sera, a według moich informacji (m. in. wyniesionych ze szkoły) buddyzm chociaż często uchodzi za religię to jednak nią nie jest.
27-01-2006 19:33
Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #144
 
semper - a może zamiast męczyć się tymi odrażającymi, okrutnymi chrześcijanami dołaczysz do swoich - coś dla serca i oka Szczęśliwy
http://www.arslibra.vel.pl/artykuly.lasana.html
27-01-2006 21:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #145
 
Ojej Alus dziękuję, ale Oaza to nie dla mnie. Naprawdę.
27-01-2006 22:13
Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #146
 
Naprawdę??? - ależ to czyste, nie skażone żadną naleciałością chrześcijaństwa - w pełnej krasie pogaństwo - a bogini jaka krasawica =D>
27-01-2006 22:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #147
 
alus napisał(a):Naprawdę??? - ależ to czyste, nie skażone żadną naleciałością chrześcijaństwa - w pełnej krasie pogaństwo - a bogini jaka krasawica

Jeeeeeeeeeezu jeśli uważasz tę kobietę na zdjęciu za krassawicę to nie dojdziemy do porozumienia jeśli chodzi o odczucia estetyczne. Tak ogólnie w jakim celu podałaś ten link?
27-01-2006 22:34
Odpowiedz cytując ten post
YAB Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 148
Dołączył: Mar 2005
Reputacja: 0
Post: #148
 
jswiec napisał(a):Semperze, nie jesteś na tym forum w celu wymiany opinii, ale w celu zadawania ciosów na prawo i lewo. Sam o tym dobrze wiesz. Ponadto używasz wulgarnych słów zabronionych w regulaminie i tylko cudem litościwi admini Cię jeszcze tolerują.

Ja proponuję adminom, aby przymknac sempera na jakiś miesiąc celem ostrzeżenia, bo chłopak rozzuchwala się w zastraszający sposób. Kilku takich semperów załatwi wam to forum dokumentnie. Ś.p. forum apologetycznie trzymało się dopóki mieliśmy mniej niż 5ciou zwalczających nas zaciekle protestantów. Potem już nie sposób było zapanować nad incydentami.

Jacku, przeciez semper nie jest protestantem! W moim szczerym przekonaniu to typowy współczesny szyderczy neopoganin, który rozmyślnie Cię drażni flame'owaniem.

A że moderacja kuleje (jak i kulała na "ś.p.forum apologetycznym"), to i nie chce się czasem pisać paru osobom... Semper IMHO oczywiście już dawno powinien dostac bana, ale gościom nie wypada się tu szarogęsić... Każde forum ma swoją specyfikę, która nie musi pasować wszystkim.

Pozdrawiam

J 14:12
28-01-2006 02:41
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #149
 
YAB napisał(a):W moim szczerym przekonaniu to typowy współczesny szyderczy neopoganin, który rozmyślnie Cię drażni flame'owaniem


Ja tam go nie zapraszałem do dyskusji (więc i drażnienie odpada)-js sam i z własnej woli się dołączył, chcąc mnie przekonać jaki chrześcjanizm jest cacy- argumenty miał wg mnie cienkie- więc stracił cierpliwość i oświadczył, ze jest to forum dla katolików (w imieniu wszystkich forumowiczów, a co!!) i nadal w imieniu wszystkich że wszyscy chcą się kisić w swoim katolickim sosiku tylko nie mogą- prze ze mnie!!!

Jeśli wyrażanie swych poglądów w sposób zdecydowany i jasny uważasz za szyderstwo, to masz problem. I to poważny.

YAB napisał(a):A że moderacja kuleje

Może i kuleje, ale cenzura działa.Jak za PRL-u.
28-01-2006 12:04
Odpowiedz cytując ten post
meta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 287
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #150
 
Cytat:- Stalin w ciągu niecałych 20 lat wymordował prawie 20 milionów istnień ludzkich

- inkwizycja w ciągu kilku wieków uśmierciła kilka tysięcy osób

Rozmawiamy o skali zła jaka ujawnia się w funkcjonowaniu różnych społeczności.

Skala zła i bliskość czasowa stalinizmu jest bardzo dobrym miernikiem zła i naszej na nie wrażliwości. To nie jest relatywizacja.

Relatywizmem byłoby, gdyby ktoś twierdził, że odbieranie życia jest dobre dla człowieka, ale nikt tak nie twierdzi.

Widać natomiast jak przewrotnie oskarża się chrześcijan za „źdźbło” sprzed setek lat, „nie zauważając” jednocześnie współczesnej pogańskiej „belki”.

_________________
«Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego, dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach,
aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana [tajemnica]».
– „nauczanie Chrystusa będzie okazją do zatwardziałości dla słuchaczy, którzy dobrowolnie popadli w ślepotę i w sposób zawiniony w niej trwają. Cytat z Izajasza stwierdza pewien przewidziany i dopuszczony skutek przewrotnego postępowania ludzi.”
31-01-2006 12:11
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
2 gości

Wróć do góryWróć do forów