Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Polemika na temat chrześcijaństwa i pogaństwa
Autor Wiadomość
Anonymous
Unregistered

 
Post: #76
 
Robi się ot.

Ale dla porządku Zosiu masz rację a nwet więcej, bo Jasienica nie był stricte historykiem- był eseistą. Z tym, że to był naprawdę inteligentny i oczytany człowiek, a wizja historii Polski, którą przedstawia w swoich książkach jest moim zdanie najbardziej prawdopodobna.

Zosia napisała
Cytat:Władcy dalej w duszy byli poganami. Chrześcijaństwo było tylko wymogiem politycznym. Rżnęli, siekli i palili bez zmrużenia okiem.

Z tym, że jako "syn Kościoła rzymskiego" mógł sobie na owe rżniecie, siekanie i palenie pozwolić, jako poganin jego władza była znacznie szczuplejsza.

P. Jasienica "Polska Piastów", :

"Ci Polacy, których w roku 966 zanurzono w wodzie święconej i uznano za synów Kościoła rzymskiegio, w gruncie rzeczy powrócili do domów tym samym , czym byli idąć na uroczystość chrztu, ludźmi ukształtowanymi przez rodzimą kulturę , duszami otwartymi na nowe wpływy, lecz jednocześnie żyjącymi dziedzictwem "
21-01-2006 21:14
Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #77
 
Dzięki Semper! Przytulanie

http://www.forumchrzescijanskie.org
21-01-2006 21:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #78
 
Zosiu piszesz jak to Kościół tłamsił naukę - to pozwól, że zacytuje Ci urywki książki "Poszukiwacze, dzieje ludzkich poszukiwań sensu świata"" autor: Daniel J. Boorstin, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media.
- "Kościół i kalsztor stworzyły miejsce dla uniwersytetów" str.105
- "Przed XIII w większości miast europejskich powstały cechy rzemieślnicze i gildie kupieckie. Teraz swoją gildię mieli również utworzyć uczeni. Przy wielkich katedrach od dawna zakładano szkoły, w których wykładano program sztuk czy też nauk wyzwolonych (gramatyka, retoryka, logika, dialektyka, arytmetyka, astronomia, muzyka). W sumie 7 sztuk wyzwolonych składało się na wykształcenie godne człowieka wolnego. Tak było przez wieki, nim ośrodkami twórczości intelektualnej o daleko szerszym zakresie stały się uniwersytety ze swymi wydziałami teologii, prawa i medycyny.
Program uniwersytetów wyszedł poza wąski krąg 7 nauk wyzwolonych, a one same stały się instytucją, która miała wyrosnąć na trzecią obok cesarstwa i Kościoła, czyli obok władzy doczesnej i duchowej, potęgę średniowiecznego świata" str 106
-"W przeciwieństwie do uniwersytetu współczesnego uniwersytet średniowieczny stanowił luźne zrzeszenie, w którym zależnie od okoliczności władzę sprawowali studenci lub profesorowie. Zasadniczo nie czyniono zapisów na rzecz uniwesytetów, nie było na nich administracji, ani rady nadzorczej. Nie podlegały one również kontroli państwa. Napływający i odpływający nieustannie studenci tworzyli barwną i róznorodną społeczność. Nauczyciele żyli z opłat wnoszonych przez studentów. Uniwersytet był miejscem otwartej dyskusji, ponadnarodową wspólnotą nauczania. W trakcie dysputu publicznej słuchaczy nie krępowały żadne ograniczenia, ale profesor mógł odrzucić pytanie niebezpieczne doktrynalnie jako niestosowne" str 109.
Tyle cytaty - nie bardzo pasują jednak do Twojej opinii???
Jeśli chodzi o wkład Kościoła w zachowaniu dziedzictwa kultury antycznej, to jest on nie do oszacowania - dzięki takim tłumaczom jak: Henryk Arystop (zm.1162r) lub Wilhelm z Moerbeck (1215-1286) zachowały się dla świata wspólczesnego dzieła:Arystotelesa, Galena, Archimedesa, Ptolemeusza, Herona, Hipojratesa.
Szkoła Tłumaczy z Toledo tłumaczyła i zapoznawała ówczesny świat z osiągnięciami nauki arabskiej w dziedzinach: astronomii, astrologii, medycyny, matematyki.
O dziele "wielkiej klasy naukowca" G. Bruno piszą współcześni uczeni:
- "Nie był naukowcem, ale doszedł na podstawie hipotezy astronomicznej Kopernika do charakterystycznych dla jego osoby śmiałych wniosków"-F. Copleston.
- "Jeśli podejść do jego dzieła jak do próby objaśnienia systemu kopernikańskiego, trudno wyjść ze zdumienia, skąd jego sława. Na pierwszy rzut oka dzieło jest zbitką nonsensów, wykładnią błędnego założenia przetykaną niezrozumiałymi ustępami.
Bruno kompletnie zniekształcił kopernikański model Układu Słonecznego" - L.S. Lerner i E.A. Gosselin "Investigacion y Ciencia" 1987r.
21-01-2006 22:50
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
meta Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 287
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #79
 
semper_malus napisał(a):P. Jasienica "Polska Piastów", :

"Ci Polacy, których w roku 966 zanurzono w wodzie święconej i uznano za synów Kościoła rzymskiegio, w gruncie rzeczy powrócili do domów tym samym , czym byli idąć na uroczystość chrztu, ludźmi ukształtowanymi przez rodzimą kulturę , duszami otwartymi na nowe wpływy, lecz jednocześnie żyjącymi dziedzictwem "
Rodzima kultura jest gruntem. Na gruncie został zasadzony Krzew Winny: „Ja jestem krzewem winnym, a wy latoroślami”. Latorośle czerpią soki z Krzewu – i dają owoce, które są owocami Krzewu, a nie gruntu, który może być ten albo inny, byle chciał przyjąć Krzew. Owoce są dziedzicami Krzewu, a nie gruntu. Mogą mieć tylko jego posmak. Uśmiech ………
21-01-2006 23:12
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #80
 
A jednak nie myliłam się co do Giordana Bruno. Był rehabilitowany przez JPII. Oto, co znalazłam na stronie Polskiego Radia:
Cytat:Giordano Bruno (1548-1600) – filozof, jeden z najwybitniejszych umysłów włoskiego odrodzenia. Bruno uważał, że wszechświat jest nieskończony, a układ słoneczny jest tylko jednym z wielu istniejących we wszechświecie układów. Był przeciwnikiem nakładania nauce i filozofii wyznaniowych kagańców i ograniczeń. Był prześladowany zarówno przez katolików, jak i protestantów. W 1576 roku oskarżony o herezję i ekskomunikowany. Rozstał się ze stanem duchownym i udał się na emigrację do Szwajcarii, do Genewy – wówczas protestanckiej gminy kalwińskiej. Nie mógł wybrał gorszego miejsca – nietolerancyjni, surowi wyznawcy Jana Kalwina wkrótce aresztowali Bruno. Został on jednak zwolniony i znowu udał się na wygnanie – przebywał i pracował we Francji, Anglii, Niemczech i Czechach. W 1592 roku powrócił do Wenecji, gdzie został aresztowany i postawiony przed sądem inkwizycji. Załamał się i wyznał skruchę, mimo to został osadzony w więzieniu na siedem lat. Ponownie postawiony przed sądem, w Rzymie, odważnie bronił sowich poglądów. Został spalony na stosie 17 lutego 1600 roku.

Kościół, decyzją papieża Jana Pawła II, uznał wyrok za niesprawiedliwy i rehabilitował wybitnego naukowca czterysta lat po jego śmierci.
a oto fragment ze "ściągi.pl" dotyczący potwierdzenia jego założeń w dziedzinie astronomii:
Cytat:Poglądy: Najważniejszą ideą filozoficzną była idea nieskończoności świata, idę tą wysnuł Bruno zainspirowany dziełem M.Kopernika ,,O obrotach sfer niebieskich.,, nie czytał dzieła Kopernika w oryginale. Idee tą /nieskończoności świata/ uzasadniał Bruno argumentami logicznymi: -- człowiek, który twierdzi, że świat jest skończony jest podobny do człowieka, który wygląda przez okno i widzi klucz przelatujących ptaków i na tej podstawie twierdzi, że tyle jest tylko ptaków ile przez okno może dojrzeć. Bruno domniemywał, że lista znanych w jego epoce planet jest niekompletna i ta jego intuicja została potiwerdzona przez Kaplera. Wprowadził Bruno do filozofii pojęcie: monady, rozumiał monadę jako minimum metafizyczne analogiczne do tego jakim jest w geometrii punkt. To pojęcie monady przyjmnie Leibniz.
Tak więc punkt widzenia zależy od punktu siedzenia - po prostu są autorzy, którzy piszą swoje prace i oceny na "zamówienie".

http://www.forumchrzescijanskie.org
21-01-2006 23:35
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
alus Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,688
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #81
 
Polskie Radio podało błędna informację - zrehabilitowany został Galileusz w 1992r, po 13 latach badania sprawy przez specjalnie do tego powołana komisję (sprawdż w google)...pod tą informacją jest uwaga o błędzie, ale nikt z PR nie uznał za stosowne dokonać korekty.
22-01-2006 00:46
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #82
 
ZosiaII napisał(a):Nie będę odpowiadała na Twój post dvd, bo jest obraźliwy i tchnie Twoim zarozumialstwem. Czy na świecie jest jeden jedynie słuszny historyk Jasienica? "Poczet królów i książąt polskich", to makulatura? Wykłady profesorskie na uniwersytecie, to bzdury?
A w ogóle co to znaczy nie pisz mi takich postów? Czy to jest Twoje prywatne forum?
Zosiu - próbujesz się obrażać kiedy proszę Ci e o udokumentowanie (podparcie) Twoich własnych słów jakimiś konkretnymi materiałami :coo:
To mam do Ciebie gorącą prośbę - nie rzucaj tez, które nie mają pokrycia w rzeczywistości - i nie obrazaj się, jeżeli ktoś zacznie prostować te twoje wyobrażenia.
Wykady profesorskie ? - prosze, podaj konkretnie - którego z profesorów i na którym uniwesrytecie. Bo ja się spotkałem z różnymi wykładami róznych profesorów - jednak nawt ci najbardziej "antyklerykalni" nie są w stanie ukryć podstawowych faktów.
Wystarczy się bowiem spojrzeć na "akty załozycielskie" pierwszych (najstarszych) Uczelni.
Prawda broni się sama - a twierdzenie o tym, ze rzekomo "kościół przeciwstawiał się wiedzy" jest najzwyklejszą bzdurą.
A ktoś, kto choćby "z grubsza" przyjrzał się historii nie jest w stanie zaprzeczyć przeogromnej roli Chrzescijaństwa (szczególnie zaś katolicyzmu) w krzewieniu nauki kultury i sztuki.
Każdy zas, kto ma zmysł "analityczny" niech zada sobie tylko podstawowe pytanie:
- jak się to stało, że żadna z innych cywilizacji (poza tą opartą na Chrzescijaństwie) nie doszła w tak krótkim okresie czasu do tak poważnych osiągnięć nauki techniki i moralności zarazem. :?:
Jest lub było przecież kilka "cywilizacji" opartych na "pogaństwie" lub innych systemach religijnych (np. buddyzm) które miały o wiele dłuższy czas na rozwój i o wiele mniej "problemów wewnętrznych" (np. wojny, waśnie wewnętrzne, najazdy ludów ościennych) - a którym do dziś daleko do poziomu rozwoju cywilizacji opartej na Chrześcijaństwie.


Semper lubi tu operować wiją "krwawej Inkwizycji" - wbrew faktom (przedstawionym mu w odpowiednim do tego temacie, a na udokumentowanie swoich słów Semper nie ma żadnych konkretnych materiałów i operuje jedynie własnymi wyobrażeniami) - zupełnie "zapominajając" przy tym, że jako "układ odniesienia" do okrucieństwa tamtych czasów podaje to, co jest wynikiem ...rozwoju moralności chrześcijańskiej Duży uśmiech
Dla przykładu - jest to rozwój praw czlowieka i wspłczesny zakaz stosowania tortur (notorycznie zresztą łamany przez większość z krajów świata).
A - tymczasem - poza kręgiem wywodzacym sie z naszej cywilizacji tortury stosuje się nadal (np. w krajach muzułmańskich) ...
Przeglądałem kiedyś materiały z "Amnesty International" - (podaję z pamięci) spośród ok ~~190 krajów zjakich spłynęły materiały trortury regularnie stosuje się w ok. ~~130 krajach, z tego w ok. ~~ 60 tortury uznawane jako "ciężkie" - i to w majestacie prawa państwowego (lub za "cichym pozwoleniem" władz danego państwa ) ...
Zatem - próbuje sie pdważać moralność chrześcijańską - a za "właściwą" podaje się moralność ludów, o krórych wiadomo, że słynęły z okrucieństwa i nie udało im się osiągnąć nawet cząstki tego, co udało się osiągnąć światu chrześcijańskiemu ...
cdn

[ Dodano: Nie 22 Sty, 2006 ]
Kolejna sprawa - Semper powołujesz się na Jasienicę - prosze - zacytuj to, o co Cię prosiłem.
Bo nazwyczajniej w świecie bujasz w obłokach nie mając pojęcia o tym,.co zawarte jest w książkach Jasienicy - ani kim tak naprawde była ta osoba Smutny
A nawet "onetowska" encyklopedia podaje go za historyka.
Dodajmy - jest to osoba uznana za jednego z najbardziej wartościowych i rzetelnych historyków ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
22-01-2006 11:28
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #83
 
ddv, ja ciebie nie egzaminuję, skąd twoja wiedza pochodzi i nie musisz mi udowadniać, że nie jesteś wielbłądem. Znam doskonale źródło twojej wiedzy, bo znam osobiście nauczyciela akademickiego, który to napisał i znam przebieg dyskusji naukowej nad tym podręcznikiem. Jak się nie szanuje swoich adwersarzy i uważa ich za ciemnych durniów, to się im żadnych pytań nie zadaje. Ja nie wchodzę na forum, żeby poddawać się weryfikacji, tylko po to, aby dyskutować.

[ Dodano: Nie 22 Sty, 2006 10:58 ]
Chciałam dodać, że nie mówię tu o Jasienicy, ale o podręczniku do historii dla ekonomistów.
Wartości religii, tym bardziej chrześcijańskiej, nie mierzy się dokonaniami ekonomicznymi, technicznymi, politycznymi, bo nie do tych celów Chrystus powołał swój kościół.
A chrześcijanina rozpoznaje się po pokorze i miłości bliźniego przejawiającej się w szacunku dla każdego.
22-01-2006 11:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #84
 
Niestety, Zosiu, ale mówię wprost
- tym razem próbujesz "wykręcić się sianem" Smutny
Bo jeżeli z jednej strony próbujesz mnie atakować wyzywając mnie w dziwnym coś kontekście od "historyków chrzescijańskich" później próbujesz wmawiać, że
Cytat:Dzisiejszy rozwój nauki i techniki zawdzięczamy bardziej rewolucji francuskiej, która ucięła definitywnie "naukowy mecenat Kościoła". Ale zdążono jeszcze rozprawić się z Giordano Bruno i spalić na stosie za głoszenie kopernikańskich herezji o tym, że Ziemia krąży wokół Słońca.
i wygadujesz więcej tym podobnych głupot - to UDOKUMENTUJ to - a nie obrażaj się jak ci ktoś prawdę w oczy powie ...
Faktem jest, że Kościół zostało powołany do głoszenia nauki Chrystusa a nie do głoszenia nauki. Tak samo, jak faktem jest, że to własnie działania Kościoł przyczyniły się dorozwoju nauki kutury i szytuki - poczawszy od przepisywania ksiąg i dzieł Starożytnych przez mnichów benedyktyńskich oraz udostępniania wiedzy dla każdego na rozkaz Innocentego III na IV Soborze Laterańskim.
EFEKTEM działania Kościoła było własnie powstanie powszechnego szkolnictwa w ogóle a Uniwersytetów w szczególności. I - wbrew temu, co próbujesz wmawiać Kościól nigdy nie zabraniał dostępu do wiedzy osobom "świeckim" - wręcz przeciwnie ...
Co do "scholastyki" ...
Cytat:Scholastyka - okres w rozwoju filozofii chrześcijańskiej, (właściwie katolickiej) który rozpoczął się około IX wieku, również metoda (scholastyczna) polegająca na rozwiązywaniu problemów poprzez racjonalne badanie argumentów za i przeciw.

Scholastyka była metodą rozumowania polegającą na ścisłym stosowaniu ustalonej procedury. Składała się ona z komentowania tekstu, dyskusji i wyciągania wniosków.

Podstawowe założenia scholastyki:
Dogmaty i prawdy wiary są niepodważalne, można jednak uzasadnić je rozumowo.
Metody rozumowego dowodzenia oparte były na dziele Arystotelesa pt. Logika.
Scholastyka stała się podstawą teologii, czyli nauki o Bogu.

Najbardziej znanym filozofem i teologiem scholastycznym był św. Tomasz z Akwinu, który połączył myśl chrześcijańską z arystotelizmem. Wielkim myślicielem średniowiecza, zasłużonym dla rozwoju scholastyki był także Albert Wielki.

Ze względu na rygorystyczne stosowanie jednego, ustalonego sposobu rozumowania, z czasem scholastyka zdobyła sobie wielu przeciwników. Dziś potocznie "scholastyka" oznacza dogmatyczne filozofowanie, rozstrzyganie sporów przez odwoływanie się do autorytetów; formalistyczne, jałowe dociekania; metodę nauczania polegającą na udowadnianiu z góry przyjętych praw.
Tyle pisze na ten temat "wolna" encyklopedia - a już na pirewszy rzut oka widać, że nie masz zielonego pojęcia o tym, co piszesz wypisując tekst:
Cytat:3. Scholastyka kategorycznie odrzucała kulturę grecką i rzymską. Był wręcz zakaz koscielny, aby nie korzystać z osiągnięć filozofii greckiej, jako pogańskiej

Tyle na początek - bo straqsznie mieszasz opierając się - podobnie jak Semper - bardziej własnymi wyobrażeniami a nie wiedzą.

[ Dodano: Nie 22 Sty, 2006 ]
Cytat pochodził ze strony "Wikipedii":
http://pl.wikipedia.org/wiki/Scholastyka_(filozofia)
- mogę posłużyć się również poważniejszym materiałem - jednak uważam to za niezasadne w momencie, gdy ktoś najwyraźniej nie zna podstaw tematu na który sie wypowiada Smutny

[ Dodano: Nie 22 Sty, 2006 ]
Wracając do sprawy G. Bruno
- rację miała Alus w swoich wypowiedziach - rarówno tej, byś nie opierała się na materiałach "mediów" (bo często wiele w nich błędów - ja np. znalazłem kiedyś na stronie ... TVP II materiał sugerujący, że przez przezerwatywę nie można zarazić się AIDS a trzeba uważać na to, by nie zarazić się przez ...slinę Duży uśmiech :hahaha: ) jak równiez w tym, że Bruno nie zginął za to, co oficlalnie próbuje się wmawiać.
Otóż - moja droga Bruno na pewno nie zginął za "krzewienie nauki".
Różne źródła różnie podają właściwe przyczyny jego procesu - podstawą jest to, co podała Alus. Dochodzą jeszcze dodatkowe sprawy - najbardziej "pełną" wersją wydaje się być ta, która mówi o tym, że zginąl (mówiąc w skrócie) za "POLITYKĘ".
No cóz - nic nowego Smutny
Tyle tylko, ze Kosciół potrafił sie przyznać do tego, że jego śmierć była błędem.
Kolejna "ciekawostka" - jak myślisz dlaczego "idee kopernikańskie" były wyklęte po ok. ~~ 60 lat od chwili ogłoszenia jego prac i śmierci tego Astronoma (nota bene - kanonika) :?:

[ Dodano: Nie 22 Sty, 2006 ]
ZosiaII napisał(a):Rzeczywiście co do rehabilitacji, miałam błędną informację.
Nie zmienia to faktu - teza, że Kościół przyczynił się do dzisiejszego postępu rozwoju nauki, techniki jest śmieszna!


No cóż - naprawdę masz coś błędne informacje, Zosiu ...

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
22-01-2006 12:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
ZosiaII Offline
Dużo pisze
****

Liczba postów: 402
Dołączył: Jul 2005
Reputacja: 0
Post: #85
 
Po co głupiego o drogę pytasz? Szukaj mądrzejszych od siebie. Poza tym nie toczy się tutaj dyskusja na temat zasług chrześcijaństwa dla rozwoju cywilizacji, tylko dyskusja nad wyborem religii przez Sempera.
"Poznasz drzewo po owocach jego". Pokazaliście niezłe owoce: chrześcijańską pokorę, kulturę i Chrystusowy Kościół, który został założony po to, aby wprowadzić postęp techniczny, nauczyć świat pisać, nauczyć bogacenia się i panowania nad światem. Może to i prawda - patrząc na was. Nie macie w sobie nic z nauczania chrystusowego.

http://www.forumchrzescijanskie.org
22-01-2006 15:34
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #86
 
ddv napisał(a):Kolejna sprawa - Semper powołujesz się na Jasienicę - prosze - zacytuj to, o co Cię prosiłem.
Bo nazwyczajniej w świecie bujasz w obłokach nie mając pojęcia o tym,.co zawarte jest w książkach Jasienicy - ani kim tak naprawde była ta osoba Smutny

Tak się składa, że Jasienicę przeryłem kilka razy w tę i z powrotem (Polskę Piastów kilkadziesiąt razy), a ty jesteś za cienki w uszach piszać o tym o czym ja mam pojęcie , a o czym nie mam. Rzuciłem gaść cytatów Jasienicy, więc przeczytakj a potem się mądrzyj.

Po za tym Ty nawet nie nawet odróżniasz eseju od rozprawy naukowej . Posłowie do polski Piastów napisane przez Pawła Jasienicę:

Cytat:Nie rości sobie ona [tzn książka] najmniejszej pretensji do godności dzieła naukowego, nie jest też podręcznikiem. Polska Piastów to tylko swobodne literackie opowiadanie o tym rozdziale naszych dziejów

Na resztę nawet nie chce mi się odpowiadać i tak wiesz swoje. Lepiej woesz w czym się orientuje i lepiej wiesz co pisał Jasienica, nawet od samego Jasienicy. Jezusowi pewnie mógłbyś rady dawać jak ma wisieć na krzyżu taki jesteś mądry.
22-01-2006 15:58
Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #87
 
ZosiaII napisał(a):Poza tym nie toczy się tutaj dyskusja na temat zasług chrześcijaństwa dla rozwoju cywilizacji, tylko dyskusja nad wyborem religii przez Sempera.
No cóż - niespotykany jak dotad rozwój rozwój cywilizacyjny jest owocem jaki przyniosło ze sobą światu Chrześcijaństwo - jednak rozwój nauk jest to tylko "skutek uboczny" działań Kościoła.
Główna zasługą Chrześcijaństwa (a przede wszystkim Kościoła) jest przede wszystkim rozwój moralności i stopniowe, ewolucyjne odchodzenie od okrucieństwa czasów pogańskich, osiągnięcia w dziedzinie praw człowieka, tolerancji religijnej (w Polsce istniała ona od ok. ~~ XVI wieku; nie zapominaj o tym, że nawet sądy Inkwyzycji miały prawo prowadzić proces wyłącznie w stosunku do osób podających się za katolików).
Bogacenie się nie jest sprzeczne z ideologia chrześcijańską- o ile nie godzi w innego człowieka (w przeciwieństwie do wielu innych ideologii).
No cóż - to mój zbiór zasad, które deklaruję się przestrzegać.
Ciekaw jestem jakiego 'zbioru zasad' zobowiązał się przestrzegać Semper jeżeli mówi ewidentną nieprawdę - powołując się np. na Jasienicę i wymigując się od podania konkretnych cytatów :coo:

Semper - proszę -podaj cytaty z dzieł Pawła Jasienicy jeżeli się na jego prace powołujesz (a o dziełach którego masz - jak mi sie wydaje- pojęcie takie, że zasłyszałeś gdzieś to nazwisko, jednak zupełnie nie mając zielonego pojęcia o tym, co tak naprawdę Jasienica pisa; o stylu i treści tych prac) ... :?:
No cóż - proszę po raz kolejny zacytuj a nie udawaj mądrego ...

[ Dodano: Nie 22 Sty, 2006 ]
Ups !
Skrót z mojego zbioru zasad podaję tutaj:
http://www.pascha.org.pl/modlitewnik/katechizm/
Dla przykładu - fragment:
Cytat:(...)
Przykazania

Dziesięć przykazań Bożych
Jam jest Pan Bóg twój, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremnie.
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
Czcij ojca swego i matkę swoją.
Nie zabijaj.
Nie cudzołóż.
Nie kradnij.
Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
Nie pożądaj żony bliźniego swego.
Nie pożądaj żadnej rzeczy bliźniego swego.

Pięć przykazań kościelnych

W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty.
Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą.
Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach.
Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
(Sformułowanie zatwierdzone 22 maja 2002 r. przez watykańską Kongregację Nauki Wiary)

Przykazanie miłości

Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca swego, z całej duszy swojej i ze wszystkich sił swoich, a bliźniego swego jak siebie samego.
Grzech
Grzech ciężki jest to świadome i dobrowolne złamanie przykazania Bożego lub kościelnego w sprawie ważnej.

Siedem grzechów głównych
Pycha.
Chciwość.
Nieczystość.
Zazdrość.
Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu.
Gniew.
Lenistwo.

Grzechy przeciw Duchowi Świętemu [najpażniejsze przewinienia katolika - ddv]

Grzeszyć zuchwale w nadziei miłosierdzia Bożego.
Rozpaczać albo wątpić o miłosierdziu Bożym.
Uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać.
Bliźniemu łaski Bożej nie życzyć lub zazdrościć.
Wobec zbawiennych napomnień mieć zatwardziałe serce.
Pokutę i nawrócenie aż do śmierci odkładać.
Grzechy wołające o pomstę do nieba
Umyślne zabójstwo.
Grzech sodomski.
Krzywdzenie ubogich, wdów i sierot.
Zatrzymywanie zapłaty pracownikom.


Grzechy cudze

Namawiać do grzechu.
Rozkazywać grzeszyć bliźniemu.
Zezwalać na grzech bliźniego.
Pobudzać do grzechu.
Pochwalać grzech drugiego.
Milczeć, gdy ktoś grzeszy.
Nie karać grzechu.
Pomagać do grzechu.
Usprawiedliwiać grzech cudzy.
(...)

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
22-01-2006 18:20
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #88
 
ddv napisał(a):podaj cytaty z dzieł Pawła Jasienicy jeżeli się na jego prace powołujesz


Jesteś ślepy czy po prostu nie umiesz czytać?
22-01-2006 18:34
Odpowiedz cytując ten post
ddv Offline
Stały bywalec
*****

Liczba postów: 1,873
Dołączył: Aug 2004
Reputacja: 0
Post: #89
 
semper_malus napisał(a):"Ci Polacy, których w roku 966 zanurzono w wodzie święconej i uznano za synów Kościoła rzymskiegio, w gruncie rzeczy powrócili do domów tym samym , czym byli idąć na uroczystość chrztu, ludźmi ukształtowanymi przez rodzimą kulturę , duszami otwartymi na nowe wpływy, lecz jednocześnie żyjącymi dziedzictwem "
No cóz - wiary w gusła i zabobony nie udało się nawet po tysiącu lat chrystianizacji wykorzenić ...
Tyle tylko - że co ma ten cytat do rzekomego "budowania państwa na podstawie ideologiii pogańskiej" według Jasienicy -a co próbujesz wpierać ?
:?:
Wiesz - masz rację ...
Przez wiele wieków baby wiejskie uprawiały "magię" i "leczenie magią".
Jak to "leczenie przez znachorki" wygladało - najlepiej opisał B. Prus w noweli "Antek" ...
No cóż - oto jakie "dziedzictwo" pozostałonam po poganach ... :x

"Chrześcijaństwo w żaden sposób nie sprzeciwia się racjonalnemu myśleniu.
Wręcz przeciwnie - jest dużą pomocą w racjonalnym poznawaniu świata"


Sancte Michael Archangele,
defende nos in praelio,
(...)
22-01-2006 19:17
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Anonymous
Unregistered

 
Post: #90
 
ddv napisał(a):yle tylko - że co ma ten cytat do rzekomego "budowania państwa na podstawie ideologiii pogańskiej" według Jasienicy -a co próbujesz wpierać ?

O czym ty mówisz?
ddv napisał(a):Jak to "leczenie przez znachorki" wygladało - najlepiej opisał B. Prus w noweli "Antek" ...

Taaak oczywiście odmawiano pogańskie zdrowaśki co?


ddv napisał(a):No cóż - oto jakie "dziedzictwo" pozostałonam po poganach ...

Np Święto zmarłych jest czysto pogańskim świętem zaadoptowanym przez chrześcjaństwo, bo chrześcjanom jakoś przez tysiąc lat nie wpadło do głowy, żeby uczcić zmarłych.
Poczytaj sobie Jasienicę to bedziesz wiedział o co mi chodzi bo ja nie będę dłubał i klepał wszystkich ważnych cytratów rtylko dlatego, że ci nieszparko idzie z czytaniem. I myśleniem.
22-01-2006 19:23
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości

Wróć do góryWróć do forów