NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Bł. Cezary Bus, kapłan 1544-1607

Hagiografia katolicka w różnych odmianach tego imienia zna więcej świętych, ale imię Cezar pojawia się raz jeden u naszego błogosławionego.

Bł. Cezar Bus urodził się w Cavaillon , we Francji w roku 1544. Pochodził z rodziny włoskiej, która przed stu laty osiedliła się we Francji (XV). Jako młodzieniec poszedł w ślad starszego brata, kapitana gwardii króla Karola IX, i wstąpił do wojska. Prowadził życie światowe, jak jego towarzysze. 

Zapadł jednak na ciężką chorobę. To zbliżyło go do Pana Boga. Zaczął myśleć poważniej o życiu i jego celu. Opatrzność pomogła mu w tym również przez prostych, ale szlachetnych i głęboko religijnych ludzi. Należał do nich : krawiec Ludwik Guyot, który został potem zakrystianinem katedry w Cavaillon oraz cicha, oddana dobroczynności niewiasta , Antonina Reveillade. Ta ostania była analfabetką , dlatego prosiła często Busa, by jej czytał żywot świętych. W miarę rozczytywania się w nich, Bus odkrył nowy świat. Reszty dokonał jego spowiednik, jezuita Piotr Peguet.

Dzięki ich wpływom Bus rozpoczął studia teologiczne i został kapłanem. Był to rok 1582. Cezar wtedy miał 42 lata. Gorliwy kapłan przekonał się na sobie, że główną przyczyna obojętności religijnej wśród wielu katolików jest ignorancja religijna, posunięta zbyt często do religijnego analfabetyzmu. Postanowił więc oddać się cały w służbę nauczania praw wiary tak dzieci, jak młodzież i starszych. Ze zezwoleniem biskupów Aix i Awinionu chodził od wioski do wioski, przemierzał ulice miast, uczył z ambon i w długich godzinach spowiadania.
Z czasem przyłączyli się do niego współpracownicy. Założył z nimi nową rodzinę zakonną pod nazwą „Kapłanów Nauki Chrześcijańskiej”. Zwano ich powszechnie doktryna riuszami. Niestety, błogosławiony przeżył bolesny rozłam w tejże nowej rodzinie duchowej. Jego towarzysz, Romillon, nie był za składaniem ślubów, ale chciał, by była to organizacja luźna. W taki to sposób powstał dwa rozłamy: jeden z główną siedzibą w Awinionie (Bus), drugi w Aix (Romillon).

Powstało równocześnie zgromadzenie sióstr dla nauczania prawd wiar kobiet i dziewcząt. Przybrały nazwę „Sióstr Nauki Chrześcijańskiej”. Instytut istnieje po dziś dzisiejszy, ale liczy zaledwie kilka sióstr.
Świętobliwy kapłan zmarł 15 kwietnia 1607 roku w wieku 63 lat. W Awinionie jest jego grób. Dnia 27 kwietnia 1975 roku papież Paweł VI ogłosił uroczyście Cezara Busa błogosławionym. W uroczystości wziął udział episkopat francuski, przedstawiciele rządu, przełożeni wyżsi zakonu i dalsi krewni sługi Bożego.

Modlitwa: Bł. Cezarze Bus , Ty poprzez swoje życie dałeś nam przykład gorącej miłości Boga i niestrudzonej gorliwości w trosce o zbawienie wszystkich ludzi. Wstawiaj się u Boga za nami, abyśmy przeniknięci miłością i ożywieni Twoim duchem, wiernie realizowali otrzymane powołanie apostolskie. Amen.

Źródło:
Ks Wincenty Zalewski SDB, Święty na każdy dzień, ss.186-187

MC
[jk]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *