NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Błogosławiony Jakub Alojzy de San Vitores, prezbiter i męczennik

Błogosławiony Jakub Alojzy de San Vitores Urodził się 12 listopada 1627 roku w Burgos w Hiszpanii; znany jest także jako Dydak Alojzy de San Vitores lub Diego Alojzy de San Vitores. Był synem szlachcica. Rodzice pragnęli dla niego kariery wojskowego, ale San Vitores wybrał drogę powołania. Mając 13 lat wstąpił do nowicjatu u jezuitów. W 1651 roku wyświęcono go na kapłana. Odznaczał się gorliwością w życiu duchownym i wielkimi zdolnościami. Uważał, że jego powołaniem jest służba wśród nieznających Chrystusa, co zostało potwierdzone wysłaniem go na misję decyzją ówczesnego generała zakonu Goswina Nickela. Wcześniej jednak posłano go do pracy nauczycielskiej na uniwersytetach w Toledo, Madrycie i Alcali.

W 1660 roku pożegnał ojczycnę udając się do Meksyku. W 1662 r. dostał się na Filipiny, gdzie pełnił obowiązki magistra nowicjatu, prefekta studiów i profesora teologii, a równocześnie pracował apostolsko wśród tubylców. W 1666 roku jego misja na Filipinach dobiegła końca. Następnym przystankiem na jego drodze była wyspa Guam na Marianach. O. San Vitores wykorzystał swoje wpływy na dworze królewskim, aby przekonać króla Filipa IV i królową Marię Annę Austriacką do ustanowienia tam misji i w ten sposób stał się ojcem Kościoła na wyspie. To również on nadał nazwę archipelagowi Marianów – na cześć regentki Hiszpanki Marii Anny i Maryi Dziewicy.
2 kwietnia 1672 roku wódz Guam, Mata'pang, kazał zamordować o. San Vitoresa za ochrzczenie swojej córki. Dokładne motywacje tej decyzji nie są jednak znane. Być może sakramentowi sprzeciwiała się jego żona, być może bano się, że woda święcona powoduje śmierć niemowląt, ponieważ przenosi europejskie choroby… Egzekucja zakonnika spowodowała odwet władz hiszpańskich i zaostrzyła trwającą wówczas wojnę pomiędzy Hiszpanią a Chamorro (ludność rdzenna wyspy Guam). Ojcu San Vitoresowi towarzyszył w feralnej misji młody katecheta Piotr Calungsod, który również ogłoszony został błogosławionym po tym, jak w ostatnich chwilach życia o. San Vitores udzielił mu rozgrzeszenia.
W 1985 r. Jan Paweł II zaliczył Jakuba Alojzego de San Vitores w poczet błogosławionych.

ŹRÓDŁO : http://www.brewiarz.katolik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *