NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Duchowe powstanie


Duchowe Powstanie mobilizuje do modlitwy za Ojczyznę. Więcej o akcji powiedział w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, pomysłodawca ojciec Jarosław Górka z Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych.


Maria: W tym roku w celu upamiętnienia Powstania warszawskiego powstało bardzo innowacyjne przedsięwzięcie dotyczące Polski. Co wpłynęło na powołanie do życia inicjatywy „ Powstanie Duchowe”?

O. Jarosław Górka OCD: Przede wszystkim troska o konkretną pamięć o ofierze, którą złożyli powstańcy. O tak wielu, którzy oddali życie. Żeby pamiętać nie tylko 1 sierpnia, ale przez cały czas jego trwania Powstania. I żeby ta pamięć miała konkretny wyraz. Ta modlitwa przez 63 dni to takie przeżycie dzisiaj walki powstańców.

Maria: Jak wyglądało rozpropagowanie tak szczytnego przedsięwzięcia?

O. Jarosław Górka OCD: Nie podejmowaliśmy szczególnych starań. Pozostawiliśmy to Opatrzności. Rozesłaliśmy maile do znajomych osób, one podały to dalej, akcją zainteresowała się prasa katolicka. Ponieważ akcja jest oficjalną propozycją  Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych, poinformowaliśmy tez ks. Abpa Stanisława Gądeckiego.

 

Maria: Jaki jest odezw społeczeństwa polskiego?  Czy można określić granice wiekowe?

O. Jarosław Górka OCD: Z naszym powstaniem modlitwy jak z królestwem niebieskim. Na razie jest małe. Liczby nie są wielkie. Przynajmniej tych osób, które oficjalnie potwierdziły swój udział przez internet (kto jest ciekawy, może poszukać na stronie facebook). Wiemy jednak, że modlą się też osoby, które nie zgłosiły swego udziału. Przynajmniej wśród zgłoszonych na facebooku wiek jest zróżnicowany. Jest wielu ludzi młodych.

 

Maria: Do czego się zobowiązuje osoba która się zgłosi?

O. Jarosław Górka OCD: Udział polega na codziennej modlitwie jedną częścią różańca przez czas trwania powstania.

Ważne, by ten różaniec rozpocząć modlitwą do Ducha Świętego “Przybądź Duchu Święty”. Wzywamy Ducha Świętego, by odnowił oblicze polskiej ziemi.

 

Maria: Czy inicjatywa zmierza do nietypowej lekcji historii, czy chodzi o coś więcej?

O. Jarosław Górka OCD: Pamiętamy o przeszłości,  ale modlitwa ma przemieniać teraźniejszość. Chodzi o to, by ofiara powstańców wydała konkretny owoc. I ma być nim modlitwa. I miłość, bo modlitwa za Ojczyznę to właśnie przejaw miłości.

Maria: Minął już sierpień, a wrzesień szybko zleci – czy myślał Ojciec o stałym powstaniu duchowym, który nie posiada ram czasowych?

O. Jarosław Górka OCD: Dzień jutrzejszy sam o siebie troszczyć się będzie. Modlimy się teraz, zobaczymy, jak poprowadzi nas Duch Święty.  Nie chcemy planować, wsłuchujemy się. Czekamy na niespodzianki.Maria: Gdzie można znaleźć informacje nt. „Powstania duchowego”?

O. Jarosław Górka OCD: Utworzona została witryna facebook’u Duchowe Powstanie. Zamieszczamy tam kalendarium Powstania, a także duchowe refleksje. Zapraszamy do wspólnej modlitwy!  Stańmy do walki, Polska tego dzisiaj potrzebuje.


Maria: Bóg zapłać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *