NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Harmężę: X Dni Kolbiańskie

W 2011 r. obchodzonym w Polsce jako Rok Kolbiański, w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach przeżywaliśmy Dni Kolbiańskie. Organizowane już po raz dziesiąty przez Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego i Franciszkanów pod patronatem Katedry Kolbiańskiej przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Rzymie i Biskupa Diecezji Bielsko Żywieckiej Tadeusza Rakoczego.

Tematem tegorocznego spotkania było Dawanie świadectwa o Chrystusie na wzór św. Maksymiliana. Podczas trzech dni sympozjum, przez Centrum św. Maksymiliana w Harmężach przewinęło się ponad dwieście osób z różnych stron Polski, a także z zagranicy.

 

Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się wieczorem Mszą świętą o św. Maksymilianie, sprawowaną w kościele parafialnym przez Prowincjała Krakowskiej Prowincji Franciszkanów o. Jarosława Zachariasza OFMConv. Podczas homilii Prowincjał przekazał na ręce gwardiana klasztoru w Harmężach o. Stanisława Czerwonki OFMConv zdjęcie Franciszka Gajowniczka – za którego Ojciec Kolbe oddał życie – zrobione podczas spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych Georgem Buschem. Wieczorem pierwszego dnia konferencję pod tytułem: Walor świadectwa św. Maksymiliana wygłosił do uczestników o. dr Raffaele Di Muro OFMConv, międzynarodowy asystent Rycerstwa Niepokalanej z Rzymu. Podkreślając świadectwo o. Kolbego jako franciszkanina, prelegent wskazał na trzy cechy jego apostolatu: świadectwo poprzez czyn, skrajne ubóstwo oraz poświęcenie dla człowieka.

Drugiego dnia do południa konferencje wygłosili kolejno: ks. Józef Niedźwiecki, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu, który mówił o powołaniu chrześcijanina do dawania świadectwa we współczesnym świecie oraz dr Małgorzata Duda z Instytutu Nauk o Rodzinie UPJPII, która podjęła temat świadczenia o Chrystusie w rodzinie i w pracy. Popołudniowa konferencja ks. Jacka Pędziwiatra o świadectwie życia i świadectwie śmierci św. Maksymiliana była wstępem do pracy w grupach. Wieczorną Mszę świętą celebrował gwardian Niepokalanowa i asystent narodowy MI o. Stanisław Piętka OFMConv. Z racji przypadającej w tym dniu rocznicy śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II, po kolacji uczestnicy spotkania wzięli udział w czuwaniu modlitewnym poświęconym Polskiemu Papieżowi.

W trzecim, a zarazem ostatnim dniu spotkania, o. dr Piotr Cuber OFMConv, asystent krakowskiej prowincji franciszkanów, przedstawił wykład zatytułowany: Rycerz Niepokalanej świadkiem Ewangelii. W swoim wystąpieniu prelegent podjął próbę odpowiedzi na pytanie, jak św. Maksymilian dzisiaj ukierunkowałby apostolstwo Rycerstwa Niepokalanej. Spotkanie zakończyła uroczysta Msza św. w kościele parafialnym, której przewodniczył bp Tadeusz Rakoczy, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. W swym kazaniu podkreślił znaczenie świadectwa nie tylko męczeńskiej śmierci, ale także życia św. Maksymiliana dla współczesnego Kościoła.

PC

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *