NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

IX Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie

Młodzież po raz kolejny będzie mogła wziąć udział w Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiadzie Wiedzy o św. Maksymilianie. Olimpiada ma na celu pełniejsze poznanie osoby i działalności niezwykłej postaci, jaką był Święty Ojciec Maksymilian Maria Kolbe oraz zachwycenie młodych jego sposobem życia, myślenia, oddania służbie Bogu i ludziom. Jest jedną z form przybliżenia młodemu pokoleniu symbolu ofiar nazizmu oraz patrona trudnych czasów. Ten wielki Polak przez swoją działalność medialną, ale też przez całe swoje życie, zwłaszcza śmierć w obozie koncentracyjnym Auschwitz, na stałe wpisał się w historię narodu polskiego jako osoba niezwykła i godna naśladowania.

 

 

Wzorem ubiegłych lat również i w tym roku szkolnym 20014/15 olimpiada organizowana jest zarówno w formie plastycznej dla dzieci ze szkół podstawowych, jak i w formie teoretycznej dla młodzieży szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W konkursie dla uczniów szkół podstawowych uczestnicy wykonują pracę plastyczną na temat: „Rozkwit Niepokalanowa”, ilustrując fragment z książki Marii Kączkowskiej pt. „Ojciec Kolbe” zamieszczony na stronie www.olimpiada.franciszkanie.pl . Prace powinny być wykonane samodzielnie i na temat, w formacie A3, wykorzystując jedną z technik (określonych w Regulaminie Olimpiady) w danej grupie wiekowej. Konkurs odbywa się w dwóch etapach. Etap I przeprowadzany jest przez miejscowych katechetów lub innych nauczycieli w poszczególnych szkołach podstawowych. Komisyjnie z każdej grupy wiekowej wyłaniają oni maksymalnie 3 prace i przesyłają na adres Komitetu Głównego Olimpiady w Siedlcach do dnia 31 października 2014 roku (decyduje data stempla pocztowego). W etapie II (ogólnopolskim) nadesłane prace ocenia komisja powołana przez Komitet Główny Olimpiady. Prace oceniane są w dwóch grupach wiekowych: klasy 0-III, oraz klasy IV-VI. Wyniki konkursu ogłoszone będą 17 listopada 2014 roku na stronie www.olimpiada.franciszkanie.pl . Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody. W tym roku dodatkową nagrodę ufundował przełożony franciszkańskiego klasztoru Niepokalanów o. Mirosław Bartos.

Olimpiada dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych organizowana jest jako konkursy wiedzy o św. Maksymilianie Marii Kolbe w oparciu o lektury: „Szaleniec Niepokalanej” Maria Winowska, Ewangelia wg św. Jana, „ABC Rycerstwa Niepokalanej” o. Stanisław Piętka, a dla szkół ponadgimnazjalnych również książka „47 lat życia” o. Władysław Kluz. Lektury obowiązujące na poszczególnych etapach podane są w regulaminie.


Kim są Organizatorzy?

Organizatorami IX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie są: klasztor Ojców Franciszkanów w Siedlcach, Kurie Prowincjalne Ojców Franciszkanów z siedzibami w Warszawie, Gdańsku i Krakowie, oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Kto może wziąć udział w Olimpiadzie

Olimpiada, to dzieło, które w obecnym roku szkolnym 2014/15 startuje po raz dziewiąty. Do wzięcia w niej udziału zaproszeni są uczniowie szkół podstawowych, dla których organizowany jest konkurs plastyczny oraz uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, dla których olimpiada przybiera formę teoretyczną.

Na czym będzie polegać część plastyczna?

Uczniowie szkół podstawowych, chcący wziąć udział w olimpiadzie, będą mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej na określony temat, który w tym roku brzmi: „Rozkwit Niepokalanowa”. Regulamin Olimpiady zawiera fragment tekstu opisujący to wydarzenie. Uczeń  razem z opiekunem wybiera wątek, który chce zaprezentować. Prace powinny być wykonane samodzielnie i na temat, w formacie A3, wykorzystując jedną z technik (określonych w Regulaminie Olimpiady) w danej grupie wiekowej. Na odwrocie każdej pracy powinna być przyklejona informacja według wzoru umieszczonego w regulaminie. Ilość nadsyłanych prac jest ograniczona. Z klas 0-III oraz IV-VI mogą być nadesłane po trzy prace. Czyli z każdej szkoły podstawowej oczekujemy maksymalnie sześciu prac. Termin nadsyłania prac upływa 31 października 2014 r. Natomiast ogłoszenie wyników odbędzie się 17 listopada 2014 r. na internetowej stronie olimpiady www.olimpiada.franciszkanie.pl


Jakie źródła przewidziane są do części teoretycznej i ile etapów ma Olimpiada?

Materiały do części teoretycznej, w której biorą udział gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych nie są bardzo rozległe, gdyż nie chodzi nam o to, by młodzież zaznajomić od razu z całością wiedzy o św. Maksymilianie. Chcemy raczej aby młodzi ludzie trochę o nim poczytali, poznali jego sposób myślenia, świat wartości, sposób w jaki podchodził do problemów, jak je rozwiązywał, jak się modlił i zawierzył Niepokalanej.
Dla szkół gimnazjalnych lekturą na ten rok jest książka „Szaleniec Niepokalanej” Maria Winowska (Wydanie VI); Ewangelia wg św. Jana: rozdziały od 1 do 10 włącznie, bez wstępu i przypisów (Biblia Tysiąclecia wydanie V),  oraz „ABC Rycerstwa Niepokalanej” (Wydanie II) opr. o. Stanisław Piętka.
Dla szkół ponadgimnazjalnych, lekturą na ten rok jest książka „47 lat życia” o. Władysław Kluz. Drugą częścią materiału, tak jak w przypadku szkół gimnazjalnych jest Ewangelia wg św. Jana oraz „ABC Rycerstwa Niepokalanej” o. Stanisław Piętka.
Zainteresowani, doczytają w regulaminie, że nie obowiązuje od razu cały materiał. Jego ilość jest stopniowana w zależności od etapu Olimpiady, która zostanie przeprowadzona w trzech etapach:
1. Etap szkolny
2. Etap diecezjalny
3. Finał

Jakie nagrody są przewidziane?

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. W poprzedniej edycji nagrodami były laptop, aparat fotograficzny oraz tablet, a jakie będą w tym roku?. Jest o co walczyć, w tym roku nagrody na pewno nie będą gorsze. Laureaci konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych otrzymują również indeksy na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Ta ostatnia uczelnia, dla dwóch laureatów konkursu szkół ponadgimnazjalnych, ufundowała również bezpłatny udział w warsztatach dziennikarskich. Wszelkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie internetowej olimpiady www.olimpiada.franciszkanie.pl

Joanna Mitrus
rzecznik prasowy Olimpiady

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *