NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Które przykazanie w Prawie jest największe?

Autor: S.Krystyna OSA
www.augustianki.pl 

(Mt 22, 34-40)

Słowa Jezusa o przykazaniach miłości Boga i bliźniego, na których opiera się całe Prawo i Prorocy, należą do tych wersetów biblijnych, które święty Augustyn bardzo często przywołuje w swych pismach i kazaniach. Te dwa przykazania porównuje do skrzydeł, dzięki którym możemy wzlecieć do Boga.  Przykazania miłości  widzi także w obrazie dwóch denarów, które Chrystus – dobry Samarytanin – dał, aby uleczyć człowieka poranionego przez grzech. Podkreślając prymat miłości Augustyn przypomina jednocześnie, że jest ona darem: rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany (Rz 5, 5)

To miłość jest tym słodkim ciężarem i lekkim brzemieniem, o którym mówi Jezus. Ona  sprawia, że możemy wypełnić wszystkie przykazania. Jeśli spotykamy w nich coś trudnego, to dla kochającego staje się łatwe. Miłością wypełnisz to, czego nie mogłeś wypełnić bojaźnią. Miłując – chętnie można czynić to, co służalczo wypełnia się ze strachu. Kto nie czyni zła z bojaźni, ten jeszcze jest niewolnikiem; my natomiast wezwani jesteśmy, aby być synami.

Święty Augustyn porównuje przykazania do harfy o dziesięciu strunach. Wzywa słuchaczy: Zagraj na harfie, wypełnij przykazania. W trzech przykazaniach zawarta jest miłość Boga, w kolejnych siedmiu – miłość bliźniego. Miłość Boga jest na pierwszym miejscu w porządku przykazania, natomiast miłość bliźniego jest pierwsza w porządku  wykonania. Bo jeśli ktoś nie kocha najpierw bliźniego, którego widzi, jak może kochać Niewidzialnego?  – powtarza Augustyn za Apostołem Janem.

O wszystkich przykazaniach pamiętaj, jak potrafisz – mówi Augustyn w jednym z kazań – ale przede wszystkim pamiętaj o miłości, bo celem przykazań jest miłość. Nie musisz wciąż zastanawiać się nad licznymi gałęziami, trzymaj się korzenia, a będziesz miał całe drzewo. Tę samą myśl wyraża w sławnej formule: Kochaj i czyń, co chcesz! Niechaj tkwi w sercu korzeń miłości: wyrosnąć może z niego tylko dobro.

(św. Augustyn: Homilie na 1 List św. Jana 7, 8; Objaśnienia Psalmów: 32/2/, 6; 67, 18; 102, 25; 125, 15 )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *