NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Niepokalanów: kapituła duchowa nt. dziedzictwa św. Maksymiliana

W ramach trwającego Roku Kolbińskiego, w Niepokalanowie w dniach od 28 lutego do 5 marca odbywała się pierwsza seria kapituły duchowej poświęconej dziedzictwu ojca Maksymiliana Kolbego. Obrady rozpoczęły się uroczystą Mszą św., której przewodniczył o. dr Mirosław Bartos, prowincjał.

Celem kapituły było głębsze odkrycie intelektualnego i duchowego dorobku o. Kolbego. „My, franciszkanie zaniedbaliśmy się w kontynuowaniu dzieła św. Maksymiliana” przyznał współorganizator spotkania o. Paulin Sotowski. Kapłan wyraził nadzieję, że kapituła przywróci świadomość tego, iż warto rozpowszechniać spuściznę o. Kolbego. „Należy głosić jego dziedzictwo szerzej i odważniej, aby rzeczywiście odrodziła się nowa ewangelizacja – tego oczekujemy po spotkaniu w Niepokalanowie” – podkreślił franciszkanin.

Konferencja otwierająca kapitułę „Kim jest dla mnie św. Maksymilian Maria Kolbe”, poprowadzona była przez ks. Jacka Pędziwiatra. Była ona połączona z prezentacją multimedialną, w której ukazano cechy wspólne wydarzeń z życia o. Kolbego z wydarzeniami ewangelicznymi, a sam Maksymilian został przedstawiony jako uczeń Jezusa Chrystusa.

We wtorek franciszkanie zastanawiali się nad „biblijnymi i teologicznymi postawami duchowości św. Maksymiliana”. Wykład „Pośrednictwo Najświętszej Maryi Panny w ujęciu św. Maksymiliana” wygłosił o. prof. UKSW dr hab. Grzegorz Bartosik. Franciszkanin nakreślił szeroki kontekst biblijny pośrednictwa, wskazał na jego trynitarny charakter, a po obszernym omówieniu pośrednictwa w teologii katolickiej, o. Bartosik wyjaśnił uczestnikom kapituły także pośrednictwo Matki Bożej w relacji człowieka do Boga. Wykład „Ze św. Maksymilianem w szkole Maryi z Ewangelii” wygłosił biblista o. Paulin Sotowski. W swoim wystąpieniu duchowny dokonał egzegezy fragmentu biblijnego mówiącego o Zwiastowaniu Najświętszej Maryi Panny. W ten sposób została też przedstawiona propozycja praktyki Lectio Divina w oparciu o perykopy ewangeliczne mówiące o życiu i roli Maryi w dziele zbawienia. Ojciec Sotowski zwrócił też uwagę na potrzebę wzbogacenia formacji w Rycerstwie Niepokalanej istotnymi elementami egzegezy biblijnej.

W środę zakonnicy mówili o tym, w jaki sposób św. Maksymilian wzbogacił charyzmat franciszkański. O. dr Marek Sykuła przedstawił słuchaczom istotne elementy charyzmatu franciszkańskiego, wskazując jednocześnie na ich aktualność w życiu i posłudze ojca Kolbego. W kolejnych wykładach przedstawione zostały związki charyzmatu kolbiańskiego z charyzmatem franciszkańskim (o. dr Piotr Bielenin). Duchowny zauważył, że o. Kolbe żyjąc w XX wieku był doskonałym franciszkaninem, który potrafił postępować zgodnie z Regułą św. Franciszka.

W czasie kapituły były rozpatrywane również takie tematy jak: „Istota świętości w ujęciu św. Maksymiliana” (ks. dr Stanisław Kowalik); duchowość świętego Maksymiliana na tle innych duchowości (o. dr Ireneusz Klimczyk); ewangelizacja nowych pogan („postchrześcijan”) na Zachodzie w duchu Benedykta XVI (ks. prof. Czesław Parzyszek SAC); maryjność św. Maksymiliana (o. dr Mirosław Adaszkiewicz) i kwestie praktyczne związane ze skutecznym prowadzeniem wspólnot Rycerstwa Niepokalanej w klasztorach i parafiach (o. Stanisław Piętka i o. Grzegorz Szymanik).

Nie mniej ważne były również prace w grupach. Tam dokonywała się analiza zadanych tematów. Dyskusje dotyczyły głównie działalności duszpasterskiej zakonu. Ostatniego dnia kapituły (5 marca) ojcom kapitulnym i zaproszonym gościom zostało przedstawione obszerne sprawozdanie podsumowujące obrady.

W Kapitule duchowej nt. dziedzictwa św. Maksymiliana uczestniczyło 137 ojców i braci franciszkanów przybyłych z klasztorów w Polsce i zagranicą. Kolejna edycja kapituły zaplanowana jest w dniach od 23 do 28 maja br.

o. Marek Wódka OFMConv, rzecznik Roku Kolbińskiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *