NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Nowa książka o św. Maksymilianie Kolbem w Niemczech

Z okazji 70ej rocznicy śmierci Sw. o. Maksymiliana Kolbe  franciszkanie z niemieckiej prowincji św. Elżbiety w Wuerzburgu  w lipcu tego roku wydali książkę  o swym  świętym współbracie  pt. „Maksymilian Kolbe: Męczennik miłości bliźniego”.

 

 

Na okładce ksiązki -rzeźba  Maksymiliana Kolbe autorstwa Jana Leśniaka  w kurii Generalnej Franciszkanów Mniejszych w Rzymie.

 

Autorzy książki – młodzi franciszkanie

 

br. Konrad Schlattmann, w zakonie franciszkańskim od r.  2008 i br.  Andreas Murk w zakonie franciszkańskim od r.  2003

Autorzy książki – młodzi franciszkanie na 176 stronach przedstawili heroiczną ofiarę ich współbrata – franciszkanina , który oddał życie za współwięźnia w obozie Auschwitz, omówili tez  bogato życie i dzieło św. Maksymiliana.

Wydawca ksiązki, firma  Echter  podaje, że znaczną część książki stanowi rozbudowana biografia. Autorzy wyczerpująco opisali życie „świętego naszych czasów” od urodzenia aż do śmierci, kiedy, jako ksiądz katolicki  oddał życie, aby mógł przeżyć ojciec rodziny, Franciszek Gajowniczek .

Bracia Murk i Schlattmann wiele miejsca poświęcają pobożności maryjnej świętego i aktualności jego duchowości, a także  jego dziełom.

Słowem wstępnym książkę opatrzył arcybiskup dr Ludwig Schick, metropolita Bambergu  Bambergu, a zarazem przewodniczący rady fundacji im. Maksymiliana Kolbe. Podkreślił, że św. Maksymilian był też duchowym ojcem procesu pojednania między Niemcami a Polakami.

Polski męczennik był czołową postacią pojednania w Europie, napisał w przedmowie  abp dr Ludwig Schick. Arcybiskup Bambergu, a zarazem przewodniczący rady fundacji im. Maksymiliana Kolbe podkreślił, że św. Maksymilian był też duchowym ojcem procesu pojednania między Niemcami a Polakami. 

Ksiązka stała się okazją do przypomnienia przez liczne niemieckie media postaci  św. Maksymiliana Kolbe  i dzieła polskiego męczennika. Media przypominają, że w 1941 roku, w ramach akcji karnej po próbie ucieczki jednego z więźniów, o. Kolbe chcąc ratować współwięźnia – ojca rodziny, dobrowolnie zgłosił się do bunkra śmierci. Informują też, ze w bieżącym roku w Polsce trwa Rok św. Maksymiliana Kolbego.

 

 

Oprac. Anna Dziemska

 

Źródła:

KAI

http://franziskaner-minoriten.kirchenserver.info/seiten/index.html


http://shop.echter-verlag.de/maximilian-kolbe.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *