NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

O orędziu Benedykta XVI na 47. Dzień Środków Społecznego Przekazu


„Portale Społecznościowe: bramy prawdy i wiary; nowe przestrzenie dla ewangelizacji” – taki tytuł nosi Orędzie Benedykta XVI na 47. Dzień Środków Społecznego Przekazu, które 25 stycznia zostało zaprezentowane w studio TV „Niedziela”, w Częstochowie. Prezentacji dokumentu papieskiego dokonali: abp Wacław Depo przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny „Niedzieli”, o. Dariusz Cichor, definitor generalny zakonu paulinów i przewodniczący komisji ds. mediów przy Kurii Generalnej zakonu paulinów i ks. Piotr Zaborski dyrektor Archidiecezjalnego Radia Fiat.

Papież wybiega bardzo do przodu w kwestii nowoczesności informatycznej i obecności Kościoła w tej przestrzeni”- mówił rozpoczynając prezentację ks. inf. Ireneusz Skubiś.

 

Zdaniem redaktora naczelnego „Niedzieli” papież w swoim Orędziu „pokazuje nam opcję ewangelizacyjną”. _ Trzeba zaistnieć w świecie Internetu z przesłaniem ewangelicznym. Trzeba uczestniczyć w sposób odpowiedzialny w sieciach społecznościowych- mówił ks. Skubiś.

 

Zdaniem redaktora naczelnego „Niedzieli” „nie ma innej możliwości dla dzieła apostolatu.” – Chodzi przecież o pokazanie Chrystusa i Ewangelii młodym ludziom – podkreślił ks. Skubiś.

Natomiast o. Dariusz Cichor zwrócił uwagę na to, że „papież patrzy pozytywnie na rozwój środków społecznego przekazu”.- W Orędziu Benedykta XVI odnajdujemy prawdę, że media mają służyć nie tyle prostej informacji, ale komunikacji. Papież zwraca uwagę na coś, co możemy nazwać „kulturą sieci”- mówił o. Cichor.

„Środki społecznego przekazu, zwłaszcza Internet mają służyć człowiekowi integralnie”- kontynuował o. Cichor.

Natomiast zdaniem ks. Piotra Zaborskiego Benedykt XVI zwraca uwagę na autentyczność społecznego przekazu i komunikacji.- Warto zauważyć, że młodzi ludzie są już wychowani na Internecie- mówił ks. Zaborski.

„Nie wolno też zostawić tego, co tradycyjne. Papież swoje Orędzie kieruje do wszystkich, a zatem również do tych osób, które nie korzystają z Internetu i zdobyczy technologii. Są przecież również tacy, którzy chcą żyć bez Internetu i chcą pokazać, że bez Internetu da się żyć”- kontynuował ks. Zaborski.

Natomiast abp Wacław Depo przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP przypomniał w kontekście nowego Orędzia, że „papież nie boi się odważnie wejść na areopagi, na współczesne agory i wystąpić w debacie publicznej.”- Komunikacja jest zaproszeniem do dialogu, do spotkania. Orędzie Benedykta XVI to zaproszenie do komunikacji przez Internet, by odczytywać prawdę i tajemnicę osoby- mówił abp Depo.

„Prawda i wiara są bramą do spotkania”- kontynuował abp Depo.

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP podkreślił, że „wspólne poszukiwanie prawdy wymaga tego, że logika argumentacji ma być pierwsza a nie sława czy popularność”- Nie możemy trwać w bezczynności, jak mówił bł. Jan Paweł II. Musimy być obecni w przestrzeni Internetu- zaznaczył abp Depo.

Dzień Środków Społecznego Przekazu w  większości krajów jest on obchodzony w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą też wyznaczać własne daty tego Dnia. W Polsce jest on obchodzony w trzecią niedzielę września. W tym roku przypadnie on 15 września.

ks. Mariusz Frukacz/tyg. kat. „Niedziela”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *