NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Papież Benedykt XVI w rzymskiej parafii św. Maksymiliana M. Kolbego

12 grudnia 2010 w trzecią niedzielę adwentu Papież Benedykt XVI odwiedził parafię pw. Św. Maksymiliana Kolbego na peryferiach Rzymu w dzielnicy Prato Fiorito, co znaczy Pole Kwiatowe, położonej 4 km poza obwodnicą. Mieszka tam 8 tys. osób, głownie imigrantów z innych regionów Włoch: Kalabrii, Abruzji, Sycylii, a także Polski, Rumunii, Chin i Afryki. Była to kolejna, dziesiąta parafia rzymska odwiedzona przez obecnego Papieża od 2005 r. Wizyta ta wpisuje się w uroczystości Kolbiańskie, celebrowane w Polsce oraz w licznych środowiskach polonijnych i parafiach św. Maksymiliana w świecie.

Proboszczem tej parafii jest od września 2010 Polak, pochodzący z arch. poznańskiej ks. Sławomir Skwierzyński, od 2006 r. inkardynowany w Rzymie.

W rozmowie z dziennikarzem portalu benedettoxviforum ks. Skwierzyński mówi, że zapowiedź wizyty papieża była dużą niespodzianką dla niego i dla parafian. Wizyta ta jest zdaniem proboszcza znakiem od Boga dla tej parafii. Od momentu objęcia parafii codziennie w czasie sprawowania Mszy św. ks. Sławomir poleca swą parafię Niepokalanemu Sercu Maryi, której św. Maksymilian się poświęcił i dla której utworzył Rycerstwo Niepokalanej. Nieprzypadkowym jest też zapewne, twierdzi kapłan, że dzień wizyty Papieża przypadł w rocznicę objawień Matki Boskiej w Guadelupe.

Rzymska parafia św. Maksymiliana Kolbe powstała w 1984 r., lecz przez ponad 20 lat nabożeństwa odbywały się w baraku. Nowa świątynia, wzniesiona w ramach programu budowy nowych kościołów w diecezji rzymskiej, została konsekrowana w kwietniu 2009 r. przez kard. wikariusza Agostino Valliniego. Autorami projektu są architekci należący do neokatechumenatu, zaś freski za ołtarzem wykonał założyciel ruchu, Kiko Argüello.

Papież Benedykta XVI przewodniczył liturgii Mszy św. i wygłosił homilię, na początku której pozdrowił wszystkich obecnych, zaś szczególnie serdecznie parafian zaangażowanych w pracę parafialną, ewangelizacyjną, budowanie wspólnot. Wyraził nadzieję, że jego obecność zachęci parafian do „czynienia Kościoła żywymi kamieniami” i przyczyni się do jeszcze większej gorliwości. Jednocześnie wskazał, że żadna wspólnota parafialna nie może być wyizolowaną komórką z diecezji. Przeciwnie, musi być ściśle związana z biskupem diecezji oraz proboszczem parafii, krocząc razem w jedności w kierunku Królestwa Bożego. Zauważył, że w tej parafii znajdują się rodziny poszukujące lepszych warunków bytowych z innych regionów Włoch, a także przybyli ze Wschodniej Europy i innych krajów. Zachęcał wiernych do wchodzenia w dialog między sobą i tworzenie klimatu wzajemnego zrozumienia, pomimo pochodzenia z innych kultur, stylów życia i warunków socjalnych. „Musicie być wspólnotą zjednoczoną w słuchaniu słowa Bożego i w celebrowaniu sakramentów, szczególnie Eucharystii” – wskazywał Ojciec Święty. Podkreślił, iż wszyscy powinni znaleźć w parafii formację w wierze oraz życie wspólnotowe. Parafia ma umożliwić odkrycie piękna pójścia za Chrystusem i roli Kościoła poprzez pogłębienie niedzielnej Eucharystii i prowadzone dzieła miłosierdzia chrześcijańskiego. Praca ta ma charakter ewangelizacyjny, gdyż misją Kościoła jest niesienie orędzia Ewangelii każdemu człowiekowi.

Ojciec Święty przypomniał fałszywych proroków, ideologów i dyktatorów z ubiegłych dwustu, trzystu lat, którzy chcieli zmienić świat, kreując swoje imperia, dyktatury, totalitaryzm. „Zmienili go oni w sposób niszczycielski. Dzisiaj wiemy, że te wielkie obietnice spowodowały wielką pustkę i wielkie zniszczenie. Trzeba na nowo spojrzeć na Chrystusa, który mówi nam, że nie zmienia On świata siłą, krwawą rewolucją, ale zapala światła, tworzące świetlną drogę przez tysiąclecia” – powiedział Papież.

Papież nawiązał do patrona parafii, św. Maksymiliana Kolbe, który zdecydował się na śmierć głodową, aby uratować ojca rodziny. „Jak wielkie światło on otrzymał! Ile świateł zaświeciło się od tej postaci i zachęciło innych do dania siebie innym, do bycia z cierpiącymi i uciskanymi!” – powiedział Papież.

Papież wspomniał także św. Damiana De Veuster, który poświęcił się trędowatym i wśród nich zmarł; i bł. Matkę Teresę z Kalkuty, apostołkę miłości wobec najuboższych z biednych.

„Nie przemoc rewolucji świata, ale raczej ciche światło prawdy i Bożej dobroci zmienia świat na lepszy” – stwierdził Ojciec Święty i zachęcił wiernych, aby „wchodząc w kontakt z Jezusem, Synem Bożym poprzez modlitwę, sami stawali się najmniejszym światłem dla innych, którzy poniosą to światło w świat, który musi być zbawiony” – zaznaczając, iż także ta misja jest powołaniem Kościoła parafialnego.

Homilia Benedykta XVI (j. ang.)
Zdjęcia z wizyty stefanospaziani.photoshelter.com
oraz benedettoxviforum.freeforumzone.leonardo.it
oprac. Anna Dziemska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *