NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Plakat Wojny

 

 

Z radością publikujemy plakat Golgoty Młodych pt. STAN WOJNY. Mamy nadzieję, że wam się spodoba i wiernie będziecie go propagować wśród waszych znajomych.

O co chodzi w tym plakacie? Oczywiście o stan wojny! Uwidacznia się w kilku fragmentach plakatu. Wszystko koncentruje się centralnie na głównej postaci – która stoi na środku z otwartym sercem. Stoi pomiędzy zrujnowanym miastem, a jakąś przedziwną zieloną przestrzenią. Ta osoba jest pomiędzy, stąd gorejące serce – można powiedzieć rozdarte. Co ma wybrać?

To co nowe, czy też to co za nią – zrujnowane miasto? Miasto jak zawsze na Golgocie Młodych oznacza stare życie, to wszystko to, co nas przytłacza, dołuje, wbija w utarte schematy w betonowy świat uczuć i relacji. Miasto płonie, walczy jest szare i nie widać w nim życia. Golgota Młodych zaprasza, aby wyrwać się z miasta – uciec od utartych schematów i skostniałego życia. To, co jest przed kobietą wygląda tajemniczo. Wydaje się jakby ta przestrzeń była przeciwieństwem miasta. Przede wszystkim jest żywe, organiczne i nowe. Ta zieleń odnosi się do Serpelic do pola namiotowego – do naszego duchowego poligonu. Wejść w tą nową rzeczywistość to zatopić się w to co żywe i realne, czyli w relacje.

Na plakacie można zobaczyć napięcie i stagnację. Chmury wydają się złowrogie, dynamiczne, jakby zaraz miał spać deszcz. Niebiosa grzmią wyrażają stan napięcia, jakby domagały się definitywnego rozstrzygnięcia. Za naszą bohaterką można dostrzec wschodzące słońce. Symbol głęboko chrześcijański – paschalny. Chrystus – Światłość Świata – powstaje ze śmierci jak wschodzące słońce. Oświetla drogę osobie, która stara się rozstrzygnąć gdzie ma pójść. Światłość obnaża także stan miasta, jego zniszczenie i pustkę. Ta światłość wspiera kobietę, dodaje jej odwagi, ale przymusza – pozostawia wolność.

Jest jeszcze pustynia – czyli droga, stan kuszenia, ale także Bożego prowadzenia. Jesteśmy zaproszeni aby jak Izrael przebyć ją by oddać cześć Bogu, aby odnowić Przymierz. Pustynia wyraża trud i zmaganie. W Serpelicach nie będzie łatwo, będzie to spotkanie, na którym będziemy musieli odpowiedzieć Bogu na pewne pytania, które od dawna nam zadaje.

Ostatnim symbolem – jest lilie umieszczone przy napisie Stan Wojny. Jest to znak towarzyszące ikonografii maryjnej. Maryja będzie nam towarzyszyła jako, Ta, która zgłębia Słowo. Lilia jest znakiem czystości – Niepokalanego Poczęcia, ale jest również zgodnie z Pnp 2,2 znakiem przeciwstawiającym się złemu duchowi: „Jak lilia pośród cierni, tak przyjaciółka moja pośród dziewcząt”.

Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie wam plakat polubić i podawać dalej.

WSPIERA MEDIALNIE


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *