NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Sympozjum Auschwitz – historia i symbolika !

W ramach obchodów 70 rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, w dniach 27-29 maja 2011 odbędzie się Sympozjum „Auschwitz – historia i symbolika”, w którym udział wezmą bracia klerycy z trzech polskich prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów)

Spotkanie formacyjno-edukacyjne franciszkanów z formacji wstępnej odbędzie się w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu i w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

W programie trzydniowego sympozjum będzie w pierwszej kolejności zwiedzanie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz – Birkenau. Następnie bracia klerycy wysłuchają wykładów:
„KL Auschwitz w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych” – dr Piotr Setkiewicz, PMA-B

„Osoby duchowne w KL Auschwitz jako przykład prześladowań za przekonania religijne” (ze szczególnym uwzględnieniem św. Maksymiliana i pozostałych franciszkanów) – mgr Teresa Wontor-Cichy, PMA-B
„Bóg a zło w świetle biografii i wypowiedzi Rudolfa Hossa komendanta Auschwitz” – ks. dr Manfred Deselaers, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu
„Wartości moralne w rzeczywistości obozowej” – mgr Krystyna Oleksy, w-ce dyrektor PMA-B

Młodzi franciszkanie wezmą także udział w zajęciach warsztatowych:
„Rola księży i katechetów w przygotowaniu młodzieży szkolnej do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz” – mgr Alicja Białecka, PMA-B
„Świadectwa życia religijnego w obozie Auschwitz” – dr Adam Cyra, PMA-B
„Wizyta w Dziale Zbiorów – prezentacja wybranych dzieł sztuki związanych z życiem religijnym w obozie” – mgr Agnieszka Sieradzka, PMA-B

W programie spotkanie będzie także zwiedzanie ekspozycji „Klisze Pamięci. Labirynty” byłego więźnia KL Auschwitz nr 432, Mariana Kołodzieja oraz film „Czas wielkiej próby” – o polskich kapłanach w KL Dachau.

W ostatnim dniu spotkania bracia klerycy spotkają się z Raffaellą Aguzzoni, Misjonarką Niepokalanej Ojca Kolbego z Rzymu – Prezesem Międzynarodowym Rycerstwa Niepokalanej i będą uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej przy Bloku Śmierci w byłym KL Auschwitz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *