NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Synod o Rodzinie rozpoczął się, wypełniony nadziejami i oczekiwaniami.

 

„Synod to wspólne kroczenie oraz wspólna modlitwa. Poprosiłem wszystkich wiernych o dołączenie do grupy #praywithus” Wiadomość zatweetowana przez Papieża Franciszka, w wigilię otwarcia Synodu, nawiązywała do dwóch rzeczy: by kroczyć razem, iść naprzód, patrzeć przed siebie, dawać odpowiedzi istotne dla teraźniejszości oraz modlić się wspólnie, razem upadać na kolana, wielbić, przywoływać Boga miłości i życia, by mógł swą ojcowską miłością objąć rodziny, domowe kościoły, żywe komórki społeczeństwa.

Jeśli chcemy skupić się na temacie wyzwań duszpasterskich w rodzinie w kontekście ewangelizacji, co  będzie podmiotem spotkań w dniach od 5 do 19 października br. musimy mieć proroczą odwagę, by wiedzieć, jak odczytywać dzisiaj sytuacje rodzinne i odpowiadać na wiele pytań dotyczących różnych wątków życia rodzinnego.

Te wyzwania są „duszpasterskie”, czyli na pierwszym miejscu dotyczą duszpasterzy – biskupów, księży oraz świeckich wiernych – by stawili z odwagą czoła nowym sytuacjom, w których dziś znajdują się rodziny. Ewangelizacja musi płynąć widocznie od rodziny, od tego społeczeństwa miłości i życia, które przekazuje wiarę, daje świadectwo nadziei, żyje w dobroci. Ewangelizacją w rodzinie jest jej modlitwa. Jedynie bycie razem w socjoekonomicznym sensie nie jest wystarczające. Nauka modlitwy, należność do wspólnoty parafialnej oraz świadectwo dla wartości życia i rodziny to wszystko, co potrzebne, w pluralistycznym społeczeństwie. Potrzebne zarówno do rozwoju rodziny we „wspólnym trwaniu” jak pierwsi Chrześcijanie, będący jednym sercem i duszą poprzez dzielenie się dobrami, wspieranie się potrzebach i przekazywanie wartości dla różnych charyzmatów.

To właśnie, przede wszystkim, chce promować Synod. Również, połączone z teologią domowego kościoła, jest zadanie by zagłębiać się mocniej w inne pokrewne tematy zasługujące na duszpasterską uwagę. Przejście od doktryny do faktycznych aktualnych sytuacji staje się duszpasterskim obowiązkiem, bardzo ważnym w naszych czasach. Z otwartym sercem, miłosierdziem oraz uwagą, ponad wszystko, zranione rodziny, które cierpią w trudnych sytuacjach i zasługują na bycie wysłuchanymi, otrzymają odpowiedzi, mające w sobie czułość Boga.

 

Tekst  z www.familiam.org tłumaczyła Tatiana Dzieszkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *