NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Uroczyste obchody jubileuszu 70 lecia męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana św. Maksymiliana Kolbego

Uroczyste obchody  jubileuszu 70 lecia męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana św. Maksymiliana Kolbego   15 sierpnia 2011 r. w Niepokalanowie w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 

Uroczystości obchodów 70 lecia męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana – założyciela klasztoru i wydawnictwa w Niepokalanowie  miały miejsce w poniedziałek 15 sierpnia 2011 r w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Bazylikę wypełniło po brzegi kilka tysięcy wiernych, przybyłych z Polski i zagranicy.

Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej o godz. 13.00 przewodniczył i homilię wygłosił  metropolita warszawski. JE ks. kard. Kazimierz Nycz.

Na wstępie uroczystości warszawski prowincjał  o dr. Mirosław Bartos w krótkim wystąpieniu zaznaczył, że przybywamy  do Niepokalanowa, aby uczcić człowieka, którego Bóg wybrał do świętości i uczcił w obliczu całego świata. W tym miejscu,  które założył od podstaw św. o. Maksymilian  Kolbe i tutaj dojrzewał do świętości,  tworzył dzieła, wciąż aktualne –  dziś  chcemy zaczerpnąć z jego wzoru i uczyć się, stąpając po jego śladach, powiedział warszawski prowincjał.

Następnie o. Bartos  powitał  JE Ks. Kard. .Kazimierza Nycza., wszystkich biskupów i współbraci zakonnych z zagranicy i Polski, księży diecezjalnych według ich godności i pełnionych funkcji, siostry zakonne,  generała franciszkanów o.  Marco Tasca wraz z towarzyszącymi zakonnikami Rzymu,  zarząd i członków Rycerstwa Niepokalnej , a także gospodarzy –  gwardiana i kustosza Sanktuarium z Niepokalanowa – o. Stanisława Piętkę wraz z zakonnikami oraz   kapłanów, zakonników, siostry zakonne ,parafian i pielgrzymów,  słuchaczy Radia Maryja i Telewizji TRWAM.

W homilii kard. Kazimierz Nycz powiedział, że w przypadającą na ten dzień  uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „cały Kościół wraz z Maryja śpiewa Magnificat dziękczynienia za wielkie rzeczy, jakie Bóg uczynił w Jej życiu”.  Dzisiaj  winniśmy dziękować  Bogu, śpiewając  Magnificat w podzięce za to co  zrobił dla Kościoła i dla świata, dając nam za przykład życia św. Maksymiliana,   prawdziwego męczennika miłości, który oddał  życie w sposób męczeński dla drugiego człowieka. Uczynił to w miejscu, gdzie nieposłuszeństwo Bogu i przykazaniu „Nie zabijaj”  przerodziło się w hekatombę śmierci wielu niewinnych ludzi w piekle Oświęcimia   przypomniał kaznodzieja.

Tym czynem św. Maksymilian potwierdził wyłączne prawo Stwórcy do życia człowieka, zwłaszcza człowieka niewinnego. W ten sposób upodobnił się do Chrystusa i oddał życie za drugiego człowieka – „ upodobnił się do Chrystusa i życie swoje dał aż do końca, aż do śmierci” – powiedział ks. kardynał.  Ta śmierć męczeńska była ukoronowaniem jego krótkiego życia, powiedział  kaznodzieja i nakreślił przymioty świętego – miłość do Ojczyzny i miłość do każdego człowieka, gorliwość apostolską , całkowite zawierzenie Maryi ale także otwartość na nowoczesne metody ewangelizacji, wykorzystanie prasy i radia, tworzenie środowiska apostolskich – Niepokalanowa polskiego i  Niepokalanowa japońskiego.

Ośrodki te  mogły pomieścić kilkuset zakonników  dla pracy ewangelizacyjnej. Wyprzedził nas o 80 lat w działalności misyjnej,  podejmując  wówczas wyzwania ewangelizacji Azji, będącej wówczas znacznie mniejsza niż dzisiaj.  Podejmował zadania , dotyczące spraw  i problemów aktualnych tez  nam współczesnym.  Takie dzieła mógł stworzyć tylko człowiek, otwarty na Chrystusa  – mówił metropolita warszawski.

Następnie ks. Kardynał nawiązał do kończącego się do Roku Kolbiańskiego, ogłoszonego przez zakon franciszkański dla uczczenia 70 lecia męczeńskiej śmierci św. o. Maksymiliana.  i wskazał na wiele bogatych owoców duchowych tego 70lecia w kraju i za granicą.

Kaznodzieja  przypomniał, że Jan Paweł II w stanie wojennym, gdy była walka o władzę pomiędzy Polakami i istniała groźba odwetu,  dał nam kanonizację o. Maksymiliana Kolbego, aby pokazać, że zło należy zwyciężać dobrem, tak jak uczynił to św. Maksymilian w bardzo niesprzyjających okolicznościach.

W obecnych czasach możemy wziąć przykład ze św. Maksymiliana jak wyjść ze swego egoizmu i  zarówno świeccy jak i duchowni  powinni  sięgnąć do jego wzoru. Ten   przykład nam mówi, że kiedy jest radykalizm, wtedy są powołania.  „Sięgnięcie do przykładu św. Maksymiliana jest dziś potrzebne wszystkim ludziom Kościoła: biskupom, kapłanom, zakonnikom i katolikom świeckim. Może za mało o tym myślimy, gdy biadolimy nad spadkiem powołań?” – pytał kar. Nycz.

Następnie kaznodzieja  nawiązał do kryzysu, jaki przeżywa dziś rodzina, spowodowany ilością  rozwodów i unikaniem dzietności. Ten kryzys rodziny jest spowodowany  brakiem  postawy poświęcenia dla innych. Hierarcha wskazał, że tylko rodzina dzietna może dać nam kapłanów, gdyż tam jest wzór poświęcenia dla innych.

„Nie będzie reformy życia społecznego, jeśli nie zaczniemy jej od rodziny i służby rodzinie „ powiedział kard. Nycz i zachęcił rodziców, aby nie bali się zwracać uwagi dorosłym córkom lub synom, że żle żyją, pozostając ze sobą „na próbę”,  nie zawierając związków małżeńskich.

Na zakończenie ks. kardynał  przypomniał, że św Maksymilian był bardzo wymagający od swoich współbraci, ale najbardziej wymagał od siebie, nie był tez populistą . Dlatego dzisiaj  św. Maksymilian może też być wzorem w wyborze ludzi, którzy kierują naszym życiem społecznym i politycznym. „Szukajmy takich ludzi, którzy będą swoje życie dawać, będą służyć innym, którzy będą pracować dla dobra wspólnego i dla dobra rodziny, nie szukając natychmiastowej popularności”- zalecił  ks kardynał.

W koncelebrze uczestniczyli m. In.  sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik, administrator apostolski w Uzbekistanie bp Jerzy Maculewicz, bp Marian Błażej Kruszyłowicz, bp.  Basile Tapsoba z Burkina Faso, o. Marco Tasca OFM Conv – generał Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych oraz prowincjałowie prowincji krakowskiej, warszawskiej i gdańskiej , prowincji franciszkańskich z Niemiec i USA  oraz księża zakonni z polskich i zagranicznych klasztorów franciszkańskich.

Na uroczystości obecni byli  misjonarze franciszkańscy posługujący na całym świecie, Zarząd i członkowie Rycerstwa Niepokalanej z Polski i zagranicy,  księża diecezjalni i zakonni,  siostry zakonne  , obrońcy praw dzieci nienarodzonych z  dr. inż. Antonim Ziębą,  członkowie   Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, delegacja Senatu RP, który ustanowił bieżący rok Rokiem św. Maksymiliana oraz przedstawiciele parafii p.w. św. Maksymiliana oraz gmin  i miast kolbiańskich.

Centralne uroczystości 70. rocznicy śmierci św. Maksymiliana M.Kolbego  odbyły się w dniach 13 i 14 sierpnia w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia i w byłym niemieckim obozie KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Chociaż zakończył się  Rok Kolbiański, uroczystości i wydarzenia  związane z męczeńską śmiercią o. Maksymiliana będą miały miejsce jeszcze do końca bieżącego roku w różnych miastach Polski, z którymi  był związany święty  męczennik.  Szczegóły tych uroczystości można znaleźć  stronie internetowej WWW.rokkolbianski.pl

Anna Dziemska

Źródła: relacja własna,

Nagranie dźwiękowe , Radio Niepokalanów

Fot. Anna Dziemska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *