NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Św. Maksymilian w Ameryce

Marzec 2011 roku w amerykańskim mieście Buffalo w stanie Nowy York należał niewątpliwie do św. Maksymiliana, a wszystko za sprawą dramatów prof. Kazimierza Brauna. Konkretnie chodzi o jeden z dramatów tego znanego i cenionego dramatopisarza pt. Father Maximilian’s cell (Cela Ojca Maksymiliana), który został wystawiony w języku angielskim w teatrze w Canisius College oraz w kościołach Buffalo i okolicy.

Premiera spektaklu odbyła się 25 lutego w Mary Maday Theatre na kampusie Canisius College w Buffalo, gdzie został powtórzony jeszcze 26 i 27 lutego, gromadząc dość sporą widownię. 5 marca wieczorem odbył się kolejny pokaz spektaklu, tym razem w kościele St. Mary of the Cataract w Niagara Falls, a 12 marca w kościele św. Leona Wielkiego w Amherst.

Główny i najważniejszy pokaz odbył się w kościele polskim św. Stanisława w centrum Buffalo w niedzielę 13 marca. Na spektakl przyszło ponad trzysta osób, głównie przedstawicieli tamtejszej polonii. Premierę zaszczycił swoim udziałem ks. bp Edward M. Grosz, biskup pomocniczy diecezji Buffalo, który skierował do zgromadzonych słowo wstępne. Natomiast wykład wprowadzający wygłosił o. Piotr Cuber OFMConv, przybyły na tę okazję z Harmęż.

Dramat został wyreżyserowany przez Marka F. Tattenbauma. Muzykę do spektaklu napisał Michael Zachowicz. W rolę o. Maksymiliana wcielił się John Jackoby, w rolę pierwszego z braci Drew D. Piatek, w rolę drugiego brata Paul O’Hern. Wokalistkami w kolejnych spektaklach były Mary Kate O’Connell oraz Danielle Rae McKay.

Na marzec zaplanowano jeszcze jeden pokaz Celi Ojca Maksymiliana w kościele Blessed Mary Angela w Dunkirk nieopodal Buffalo. Istnieją realne szanse na kolejne prezentacje tego spektaklu, gdyż zainteresowanie jego wystawieniem wyraziły kolejne ośrodki kościelne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, chcąc tym samym zaznaczyć swój udział w obchodach 70. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe.

Spektakl Father Maximilian’s cell prof. Brauna trwa półtorej godziny i ma za zadanie zaznajomić widza z postacią i ideą św. Maksymiliana M. Kolbego. Dobra gra aktorska głównego bohatera pozwoliła na wypełnienie tego zadania wobec amerykańskich widzów. Spektakl grany po angielsku jest jeszcze jedną, tym razem artystyczną, próbą opowiedzenia historii człowieka, który umierając 14 sierpnia 1941 r. w KL Auschwitz, tak naprawdę wygrał ostatnią wojnę. Szczególnie sugestywna jest ostatnia część spektaklu zatytułowana Męka św. Maksymiliana Kolbego, a zagrana na wzór pasji Chrystusa. Wszystko to sprawia, że widz nie może przejść obojętnie obok świadectwa, jakie pozostawił po sobie św. Maksymilian.

Prof. Kazimierz Braun po pobycie w Japonii (1982) i w Polsce (2008) – miejscach związanych z życiem i śmiercią św. Maksymiliana – zafascynował się jego osobą do tego stopnia, że napisał trzy sztuki teatralne o Ojcu Kolbe. Pierwszą z nich jest pięcioaktowy spektakl Maxymilianus, drugą monodram Cela Ojca Maksymiliana, trzeci dramat Mój syn Maksymilian. Sztuki wydane drukiem w Polsce (Wyd. „Bratni Zew”), czekają na swoje wydanie w języku angielskim w Stanach Zjednoczonych i są obecnie tłumaczone na język francuski.

Pierwsze premiery sztuk Kazimierza Brauna w Polsce miały miejsce w Dąbrowie Tarnowskiej i w Tarnowie, gdzie wystawiono dramat Mój syn, Maksymilian w adaptacji i reżyserii Wojciecha Markiewicza. Ta sama sztuka przedstawiona zostanie w Gdańsku w formie czytanej w kościele św. Jana 28 marca. W roli Matki wystąpi znakomita aktorka Halina Słojewska, a reżyseruje spektakl Florian Staniewski. Natomiast Celę ojca Maksymiliana jako monodram z licznymi pieśniami (również pióra Kazimierza Brauna) zrealizował w Krakowie Janusz Grzesz.

o. Piotr Cuber OFMConv/Centrum św. Maksymiliana w Harmężach/red.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *