NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Wiara, która ocala

Autor: S. Krystyna OSA

 

13. Niedziela zwykła   (rok B)  Mk 5, 21-43

 

Mówiąc o cudach św. Augustyn najczęściej kieruje rozważania na zagadnienie wiary. Z jednej strony cuda są znakami budzącymi wiarę. Ludzie małej wiary potrzebują znaków  Ale widzimy także, iż postawa wiary jest niejako warunkiem cudu.

Jezus w Ewangelii o uzdrowieniu cierpiącej na krwotok kobiety i wskrzeszeniu córki Jaira dwukrotnie odwołuje się do wiary. Do uzdrowionej kobiety mówi: Wiara twoja cię ocaliła; do Jaira kieruje wezwanie: Nie bój się, wierz tylko.

Tekst Ewangelii wskazuje także na zewnętrzne znaki, na gest dotyku i słowo. Są one wyrazem miłosierdzia, życzliwości, wręcz czułości Jezusa. Kobieta, która według Prawa była rytualnie nieczysta, nie słyszy zarzutu, że nie powinna nikogo dotykać, lecz serdeczne słowa: Córko, idź w pokoju i bądź uzdrowiona. Zmarłą dziewczynkę Jezus ujmuje za rękę i zwraca się do niej zdrobniałym, pieszczotliwym wyrazem, a przywracając ją do życia  troszczy się jeszcze o to, aby jej dano jeść.

Prośby o zdrowie, o ocalenie życia –  własnego czy bliźnich – to  najczęstszy chyba przedmiot naszych modlitw błagalnych. Jeśli Bóg wie, że ci zdrowie pomoże, to ci go udzieli – zapewnia Augustyn – ale jeśli ci go nie daje, to nic by ci nie pomogło, gdybyś je miał, bo Bóg wie najlepiej, co dla nas pożyteczne. Mamy się starać przede wszystkim o to, aby nasze serce było zdrowe, a jeśli doświadczani jesteśmy cierpieniem, prośmy Pana o pomoc.

Zdrowie jest wielkim darem i słusznie się o nie troszczymy. Ale są cuda o wiele większe od uzdrowienia, a nawet od wskrzeszenia zmarłego. Przecież Pan wyrwał od śmierci wiecznej nie jednego człowieka, ale cały rodzaj ludzki. Augustyn mówi, że wielu szuka zdrowia cielesnego i otrzymuje je od Boga. Ale zdarzyć się może, że zostają uzdrowieni przez Niego, ale nie dla Niego, bowiem po odzyskaniu zdrowia prowadzą grzeszne życie. Może nawet popełniają zło, którego się przedtem nie dopuszczali. Natomiast uzdrowiony dla Pana jest ten, który został także uleczony wewnętrznie, przekształcony przez wiarę w nowego człowieka.

 

(Sw. Augustyn, Objaśnienia Psalmów:  77, 17; 79, 7; 97, 1; Homilie na Ewangelię św. Jana 7, 12)

Foto. Siostry Klaryski od Wieczystej Adoracji z Pniew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *