NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Święta Klara, stawiana nam za wzór


11 sierpnia 2012 r. zakończy się Jubileusz 800-lecia konsekracji św. Klary.  Jak w Polsce, był  obchodzony, powiedział podczas rozmowy z Maria Rachel Cimińską, brat Wiesław Block OFMCap wykładowca we Franciszkańskim Instytucie Duchowości przy Uniwersytecie „Antonianum” w Rzymie.



Maria: Jutro zakończy się Jubileusz 800-lecia konsekracji św. Klary. Może kilka zdań powie Ojciec, kim była owa niewiasta, za której przykładem poszło tak wiele osób?

 

Br. Block OFMCap: Klara urodziła się w Asyżu w 1193 lub 1194 r. Jej matka podczas ciąży, w trakcie modlitwy usłyszała słowa: „Nie bój się, gdyż to dziecko zabłyśnie swym życiem jaśniej niż słońce!”. Gdy miała 12 lat, w Asyżu zaczął swą działalność Jan Bernardone, przyszły św. Franciszek. Z czasem zaczął zdobywać ludzi, którzy poświęcali swe życie Bogu. Klara często spotykała się z nim. W Niedzielę Palmową 28 marca 1212 r. z całą rodziną poszła do Porcjunkuli. Po poświęceniu palm każdy odbierał palmę z rąk biskupa. Biskup Gwidon podszedł jednak sam do Klary i wręczył jej palmę – był to umówiony wcześniej znak zgody. Tej samej nocy dziewczyna wymknęła się z domu, by oddać życie Chrystusowi. Z rąk św. Franciszka otrzymała habit i welon zakonny. Po pewnym czasie przyłączyła się do niej jej siostra,  Agnieszka. Odmówiła powrotu do domu swoim krewnym, którzy przyjechali, by ją do tego przekonać. Wierna Chrystusowi do końca, uczyła tego inne siostry,  zwłaszcza przez przykład życia.  Umiłowanie ubóstwa, to w jakiś sposób ją wyróżnia. Jest też nietypowe, aby kobiecie udało się nie tyle napisać ale przeforsować władze kościelne do zatwierdzenia Reguły. Klara w klasztorze św. Damiana żyła przez 42 lata. Wyczerpujące posty, umartwienia i czuwania spowodowały, że 11 sierpnia 1253 r. umarła. Następnego dnia odbył się jej uroczysty pogrzeb, któremu przewodniczył papież Innocenty IV. Jej ciało złożono w grobie, w którym przedtem spoczywało ciało św. Franciszka. Już dwa lata później Aleksander IV, po zebraniu koniecznych materiałów kanonizacyjnych, ogłosił ją świętą.

 

 

Maria: Rodzina św. Franciszka i św. Klary jak przeżywała ten czas Jubileuszu w Polsce?

Br. Block OFMCap: Na poziomie studiowania św. Klary, odbywały się Sympozja, które się odbyły. Miały miejsce m.in. w Lublinie, Gnieźnie, Warszawie, Starym Sączu u św. Kingi i wiele więcej było w Polsce, trudno byłoby abym wszystkie wymieniał ponieważ nie wiem o wszystkich. Jakby zebrałoby się te materiały ze wszystkich, zapewne byśmy mieli tysiące stron zapisanych na ten temat. Ponadto widać ożywienie ducha św. Klary w tym roku i w formie takiego wewnętrznego ich przeżywania w poszczególnych domach. To jest ten poziom duchowy. Ponadto na sam czas tego roku, jest jeszcze poziom wyższy duchowy – otrzymanie odpustów, jakie można zyskać w każdym domu Sióstr Klarysek.  Lutym tego roku byłem w Asyżu, gdzie św. Klara jest pochowana, rozmawiałam z Opatką, która powiedziała (pojechałem tam po relikwie św. Klary, dla niektórych domów w Polsce), że trzeba czekać na relikwie ok. 2 lat, bo mają tyle tych zaproszeń. Nigdy tak nie było, co też jest owocem świętowania 800-lecia nawrócenia św. Klary.

 

 

Maria: Czyli ten czas stał się okazją do pogłębienia relacji między siostrami różnych domów?

Br. Block OFMCap: To jest kolejny aspekt. To jest ten moment, kiedy te siostry się spotykają. W ubiegłym tygodniu, jeśli chodzi o Siostry Klaryski Kapucynki w Polsce, to przeżywały 10-dniowe rekolekcje, i spotkania pierwszy raz z okazji tego Roku Klariańskiego. Zjechały się ze wszystkich  domów, jakie są w Polsce i przez 10 dni nie tyle, że słuchały jakichś tam wykładów, rekolekcji czy konferencji ale spotykały się w grupach i rozmawiały ze sobą, dzieliły się swoim doświadczeniem, szukały nowych wyrazów, form na ten XXI wiek przeżywania ich duchowości i charyzmatu.

 

 

Maria: Jak się patrzyło na sale podczas konferencji, widać było małą ilość sióstr. Dla osób, które nie znają specyfiki domów Sióstr Klarysek, by doszli od razu do wniosku – że nie ma zainteresowania. Co sprawia, że przyjeżdża taka garstka Sióstr?

Br. Block OFMCap: Siostry na co dzień żyją w klauzurze, to w jakiś sposób ogranicza ich możliwość przeniesienia się w czasie i przestrzeni. Moje doświadczenie z Sympozjum na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie było o wiele więcej Sióstr. A 3-dniowe sympozjum, które było w lutym tego roku w Madrycie, to na tym Sympozjum było 100 Sióstr i 30 osób innych. Więc inaczej wyglądało.

 

 

Maria: Co siostra musi zrobić aby mogła pojechać na takie Sympozjum?

Br. Block OFMCap: Nie tyle, że może czy nie może.  Natomiast czy uważa, że to będzie dla jej domu  pomocne. I tu mamy, że w jednym domach czy opactwach aspekt klauzury jest bardziej podkreślany i przeżywany bardziej fizycznie a w drugich trochę mniej. Dlatego jeśli te siostry uważają, że to spotkanie na takim sympozjum czy innym może być dla nich ubogacające to jadą. Wydaje mi się, że to zależy o wewnętrznej struktury domu czy opactwa jak one to przeżywają, nie ma tutaj sztywnych reguł.

 

 

Maria: Ojciec pisze sporo o osobie świętej Klarze? Co przyczyniło się do poświęcenia tyle uwagi tej świętej?

Br. Block OFMCap: Aż tak dużo nie. Jest kilka. Dlaczego tak jest? Zajmuje się duchowością franciszkańską systematyczną, tam gdzie pracuje akurat i część tej duchowości jest duchowość klariańska (duchowość św. Klary), stąd te półtora roku z mojej strony, ten Jubileusz ukierunkowany głównie na św. Klarę. Stąd Ona, i z czego się bardzo cieszę, że zajęła tak ważne miejsce w tych dociekaniach.

 

 

Maria: Czy święta Klara może być takim wzorcem, patronką dla każdego?

Br. Block OFMCap: Każdy święty, może być patronem czy patronką dla każdego chrześcijanina.  Święta Klara przede wszystkim oprócz tego co już powiedzieliśmy, jest patronką telewizji i środków massowego przekazu, czyli tych wartości, doświadczeń które są bardzo współczesne i które nabierają coraz większego znaczenia. Kobieta ze średniowiecza jest patronką, Kościół stawia tutaj ją jako wzór. Na pewno ostatniego słowa, jeszcze nie powiedziała.

 

 

Maria: Bóg zapłać za rozmowę.



 

*Br. Wiesław Block OFMCap (na zdjęciu) urodził się w 1968 roku w Chojnicach. W roku 1988 wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów prowincji warszawskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1996 roku. Po krótkim okresie pracy duszpasterskiej w Lublinie podjął studia specjalistyczne, najpierw w Instytucie Teologii Duchowości w Pontificio Ateneo „Antonianum” w Rzymie, a następnie w Instytucie Teologii Duchowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zakończone obroną pracy doktorskiej zatytułowanej: „Figury biblijne w 'Vita secunda’, zastosowane do św. Franciszka z Asyżu, na tle wcześniejszej literatury hagiograficznej”. Od 2001 roku mieszka i pracuje na rzecz całego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów we Frascati (Włochy), w Centrum Formacji Permanentnej. W roku 2005 podjął pracę wykładowcy we Franciszkańskim Instytucie Duchowości przy Uniwersytecie „Antonianum” w Rzymie. Jest autorem wielu artykułów z dziedziny duchowości franciszkańskiej.

 

Foto i info. o br. Wiesławie Blocku OFMCap z   www.franciszkanie.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *