NOBISCUM AD CAELUM…

Wstąpmy do Ogrodu Pana

 

Dzisiaj w Kościele Katolickim przeżywamy wspomnienie NMP z Góry Karmel. O pojawieniu się szkaplerza w pobożności karmelitańskiej powiedziała w rozmowie z Marią Rachel Cimińską, Iwona Wilk radna prowincjalna Krakowskiej Prowincji Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych (OCDS).

(więcej…)

Zapowiedź: Pawiak – na drodze o. Kolbego

17 lutego minie dokładnie 70. rocznica aresztowania o. Maksymiliana Kolbego przez niemiecki gestapo i osadzenia go w więzieniu, w warszawskim Pawiaku. Franciszkanie z Niepokalanowa chcą w tym dniu przybliżyć to wydarzenie we wspomnieniach i przeżyć przy szczególnej modlitwie.

Warto przypomnieć, że rok 2011 jest Rokiem św. Maksymiliana i choć centralne uroczystości zaplanowane są od 13 do 15 sierpnia br. (w Oświęcimiu-Harmężach i Niepokalanowie), to droga do męczeństwa o. Kolbego wiodła właśnie przez warszawski Pawiak. Jej początkiem był w roku 1941 dzień 17 lutego, a kresem śmierć 14 sierpnia, w bukrze głodowym KL Auschwitz, w zamian za nieznanego mu współwięźnia Franciszka Gajowniczka.

Jak poinformował jeden z organizatorów rocznicowych obchodów o. Roman Soczewka OFMConv, już w środę 16 lutego w Niepokalanowie o godz. 17.00 odbędzie się procesja z relikwiami św. Maksymiliana z celi zakonnej, w której był aresztowany do bazyliki niepokalanowskiej.

Tam artyści scen warszawskich odczytają „Mękę św. Maksymiliana” napisaną na podstawie dokumentów, zeznań świadków, przez Kazimierza Brauna. Zostanie też odprawiona uroczysta msza św.

Główne uroczystości odbędą się 17 lutego w Muzeum Więzienia „Pawiak” (ul. Dzielna 24/26) w Warszawie. O godzinie 10.00 zostanie tam ponownie przedstawiona „Męka św. Maksymiliana”, a ceremonia upamiętniająca osadzenie o. Maksymiliana w więzieniu na Pawiaku zakończy się złożeniem kwiatów przy wizerunku Świętego, w muzeum.

W programie rocznicowych obchodów zaplanowany jest też przemarsz z muzeum na Pawiaku do kościoła franciszkanów przy ul. Zakroczymskiej 1, gdzie o godzinie 12.00 zostanie odprawiona uroczysta msza św.

„Męka św. Maksymiliana” to rozdział z dramatu Kazimierza Brauna pt. „Maksymilianus”. Dramat jest dialogowanym opisem męki Świętego od aresztowania aż do śmierci w bunkrze głodowym w Auschwitz.

Sztuka została napisana na wzór Pasji czytanej w kościołach w Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek. Wspomniany autor napisał w sumie trzy dramaty o św. Maksymilianie: „Maksymilianus”, „Cela ojca Maksymiliana” i „Mój syn Maksymilian”. Wydane przez franciszkańskie Wydawnictwo „Bratni Zew” z Krakowa.

o. Marek Wódka OFMConv, RN / red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *